Heade kodanike lood

“Keda kotib!?”
“Võõras mure!”
“Niikuinii miski ei muutu!”
“Issand, miks keegi ometi midagi ei tee?!”

Ei tundnud ennast ülaltoodud tsitaatides ära? Sinule läheb korda, mis su ümber juhtub? Sa teed midagi selle paremaks muutmiseks? Sa elad hea kodaniku väärtusi* ja usud, et rohkem inimesi võiks võtta vastutuse ühiste asjade eest?

Saada meile oma isiklik lugu sellest, mida, miks ja kuidas sa neid väärtusi elad või kuidas vastutuse võtsid!

See võib olla kas konkreetne lugu sellest, kuidas sus käis see klõps, kus ei suutnud enam oodata, et “keegi ometi midagi teeks”, ja sina olidki see, kes midagi teeb.

Või siis jutt sellest, miks su jaoks on oluline teha rohkem kui maksude maksmiseks, õigetel päevadel lipu välja panemiseks ja omaenda töö-kodu-hobi marsruudil pendeldamiseks vajalik.

Saada oma lugu, umbes 3-4 lõiku pikk, aadressil andra-ät-heakodanik.ee. Kogume need lood kokku, et hea kodaniku pisikut veel ja veel levitada. Teiste lugusid saad lugeda altpoolt.

* Kes kõige lõppu kerib, leiab sealt hea kodaniku põhimõtted.

Kristiina Treial

Kristiina lugu

Minu põhiliseks valdkonnaks kujunes kiusamine laste vahel – ühelt poolt praktilisest vajadusest nende teemadega tegeleda, teiselt poolt uurimuslikust huvist sotsiaalse arengu ja käitumise kujunemise vastu.

Kristiina lugu

Hannele Känd

Vaba tahe, vabadus on midagi ehedat, mis kuulub päriselt mulle. See on osa inimeseks olemisest ja kodanikuks kasvamisest.

Hannele lugu

Margarita Ingel

Usun, et konfliktis endas ei ole midagi halba ning see on meie sotsiaalse elu lahutamatu osa. Probleemkoht on pigem see, kuidas inimesed konflikte lahendavad ning millised teadmised ja oskused neil selleks tegelikult on.

Margarita lugu

Hille Hinsberg

Kui tahad näidata oma fänlust, kannad T-särki. Pildiga pluusil saad väljendada ka protesti. Kas poolt või vastu – aga T-särgi ülesanne on edastada sõnumit ja kirglikku suhtumist. Kodanikuaktivist tahab oma sõnumit maailmaga jagada.

Hille lugu

Erkki Kubber

Elame maailmas, kus probleemid on aina mastaapsemad: keskkond, vaimne tervis, ränne. Selleks, et neid lahendada, on tarvis ka üha nutikamaid lahendusi.

Erkki lugu

Reino Roosi

Pean loomulikuks, et kui võimalik, tuleks proovida midagi tagasi anda.

Reino lugu

Nele Dresen

Loodan, et mida aeg edasi, seda rohkem hakkavad inimesed mõistma aitamise olulisust ning seda, kui suur jõud on meie sõnadel ja tegudel.

Nele lugu

Anny Drobet

Loomad pole siin maailmas meie jaoks, vaid meiega koos.

Anny lugu

Joosep Nahkor

Keegi meist pole kunagi nii üksi, kui arvame end olevat.

Joosepi lugu

Sirje Tammiste

Et need armsad inimesed saaksid aidata peresid, kes silmitsi raske kaotusega, on raha annetamine kõige vähim, mida teha.

Sirje lugu

Anton Küünal

Olen veendunud minu mäletamist mööda Chestertoni välja öeldud mõttes: kui anname ära – saame rohkem tagasi, ennast unustades – leiame end üles!

Antoni lugu

Maria Derlõš

Kodanikuna aktiivne olemine tähendab minu jaoks vabadust. Vabadust otsustada ise, kuidas näen oma elukeskkonda, vabadust olla osa muutustest.

Maria lugu

Kristiina Tõnnisson

Mõista ennast ja oma sisemaailma, saa iseendaga paremini läbi. Nii tuleb ka soe või vähemalt veidi positiivsem taust kõigele, mida teed.

Kristiina lugu

Sergei Metlev

Ühiskondlikult aktiivse inimese panuse mõõdupuuks pole mitte värvikate avalduste arv või külastatud ürituste arv, vaid reaalne kasulikkus, mis väljendub paremaks ja lootusrikkamaks muudetud inimeludes.

Sergei lugu

Aro Velmet

Maailm võib muutuda palju kiiremini ja põhjalikumalt, kui ise uskuda oskaks. Paremat motivatsiooni tegutsemiseks annab otsida.

Aro lugu

Kalle Paas

Igavlemine ja sellest tõukuv mõttelend on olulised, et leida pikaajalisemaid sihte iseendas ja suhtes ühiskonnaga.

Kalle lugu

Tiina Kilkson

Loodan, et kasvatan koos oma raamatutegelastega paremaid, sallivamaid, sõbralikumaid kodanikke.

Tiina lugu

Helen Hiiemäe

Vabatahtlik töö on läbi erinevate projektide vägagi mitmekesine ja arendav ning nendest osavõtt annab mulle tunde, et olen osa millesti suuremast.

Heleni lugu

Laura Kalda

Kõik sai alguse 9. klassi matemaatikatunnist, kui entusiastlikud ja nakatavad abituriendid meid värbama tulid. Astusin kodanikuühiskonda, ja jäingi.

Laura lugu

Kadri Taperson

Loomakaitsega tegelemine oli minu teadlik valik, kuid ebaõiglusse sekkumine on mul vist lihtsalt loomuses. Elusolendite aitamine peaks olema midagi nii loomulikku, et vahe loomakaitsja ja mitteloomakaitsja vahel kaoks.

Kadri lugu

Mari Roonemaa

Mulle õpetas aasta teises kultuuriruumis väga palju. Olin kaugel perest, kodust, sõpradest, ometigi ei tundnud ma end eriti üksi. Selleks oli vaja ära õppida üks elementaarne asi – hispaaniakeelne “tere!” ehk “hola!”.

Mari lugu

Kristi Aria

Soovin, et õpetaksime lapsi lugu pidama, tähelepanelikult kuulama ja kuulma, mis tegelikult öeldi, kriitiliselt mõtlema ja mõnikord ka mittenõustuma, aga sedagi lugupidavalt.

Kristi lugu

Mari Öö Sarv

Ma mäletan täpselt, kuidas mu teadvusse tuli – klõpsti! – täna täiesti loogilisena tunduv arusaam, et kui tahad midagi saada, on auasi see ära korraldada. See juhtus grillipeol.

Mari lugu

Kristi Liiva

Minu heaks kodanikuks olemine ei tulnud mingi klõpsuga, vaid on pigem elamine väärtuse järgi “minust sõltub midagi” ning sammhaaval astutav teekond unistusteni.

Kristi lugu

Sandra Mägi

Kaasamise tulemusena ei ole täna enam mina see, kes vastutust võtab, vaid vastutajateks on needsamad omavahel „võõrad“ olnud naabrid ja ka teised külaelanikud.

Sandra lugu

Jakob Rosin

Palgatöö eest ei saa mitte kunagi säärast mõistmist ja märkamist nagu vabatahtlikuna, samuti on siis palju piiratum kogemuste ja tutvuste hulk.

Jakobi lugu

Siim Maripuu

Ehk on see hea kodaniku pisik mulle geenidega tulnud – ka mõlemal vanemal on võimalik täheldada heale kodanikule ja ühiskondlikule aktiivsusele viitavaid tunnuseid.

Siimu lugu

Aune Valk

Panin südamest kirja põhimõtted, mida vabatahtlikutöös olen selgeks saanud või mida järgin.

Aune lugu

Olga Selistseva

Victor Hugo on öelnud: “Kes avab koole, see sulgeb vanglaid.” Seitse aastat tagasi jõudsin ma arusaamisele, et tahan ka “koole” avada”.

Olga lugu

Eiki Nestor

Kord aastas tunnen siirast rõõmu sellest, kuhu mu maksud lähevad: kui minu vallas toimuval Sõru Jazzu festivalil esineb Emmaste Põhikooli Swing Big Band.

Eiki lugu

Martin Meitern

Kliendina poes või restoranis ei eeldata mult muud, kui et käituksin enam-vähem viisakalt ning maksaksin ostu eest. Kodanikuna on samamoodi võimalus olla pelgalt klient: maksta makse ja tarbida riigi teenust. Aga ma ei ole.

Martini lugu

Martin A. Noorkõiv

Ma ei mäleta aega, kui ma ei oleks tahtnud maailma parandada. Minu esimesed mälestused sellest on ajast, kui olin umbes neljane ja mulle tundus dokumentaalfilmide põhjal, et ma tean, kuidas maailmas asju paremaks teha.

Martini lugu

Kristina Mänd

Eestis on kaks asja, mis peavad muutuma: autojuhid peavad õppima parkima ja meie suhtumine tarbimisse võiks olla avaram. Igas asjas saan ma kodanikuna palju ära teha. Ja kaks asja, mis Eestis on imehead ega peaks muutuma: kooris laulmine ja laste õue magama panemine.

Kristina lugu

Tuuli Roosma

Inimesed inspireerivad üksteist ja teinekord ongi heateoks vaja vaid inspiratsiooni. Minul oli nii.

Tuuli lugu

Anneli Ohvril

Hea kodaniku pisikuga nakatas mind Teeme ära! koristusaktsioon 2008. aasta kevadel. Maailmaparandamise nakkusele ravi ei ole.

Anneli lugu

Leena Kivisild

Heaks kodanikuks olemiseks ei tee ma midagi erilist: kui saab midagi muuta, siis tuleb seda teha ja kõik.

Leena lugu

Dmitri Moskovtsev

Iga kord imestan, miks ma üldse pean inimestele seletama oma tahtmist vabatahtlikult panustada. Samasugune hobi nagu näiteks tantsimine.

Dmitri lugu

Katerina Danilova

Ükskõik mis algatus, mis aitab meil ühiskonnana argumenteerivamaks muutuda, on mu tähelepanu väärt.

Katja lugu

Merili Ginter ja Triin Karis

Arvame, et keegi ei hakka heaks kodanikuks – ta lihtsalt on seda! Ja igaüks meist on hea kodanik, mõni lihtsalt veab kaasa suuremaid rahvamasse, teine väiksemaid.

Merili ja Triinu lugu

Kadri Sikk

Ma ei tea, kas ma olen hea kodanik. Ma olen päris kindlasti väga segaduses kodanik, sest ma ei saa aru, kas mina olen hull või teised ning kes ja kuidas olukorda muuta saavad ja peaksid.

Kadri lugu

Liisa Addi

Ruttu sain aru, et hea on alustada omaenda kodumaast. Eesti pluss on see, et ta on nii väike ja õigete nuppude liigutamine ja motiveeritud inimeste leidmine ei ole üldse keeruline.

Liisa lugu

Keit Fomotškin

Tundsin, et kombinatsioon ettevõtlusest ja ühiskondlike probleemide lahendamisest võiks mulle väga hästi sobida. No ja kui kevadel 2010 kuulutati välja konkurss Terve Eesti SA tegevjuhi leidmiseks…

Keidu lugu

Marten Lauri

Ma aitan, sest ma usun, et minust sõltub midagi. Igal aastal, kui möödunust kokkuvõtteid teeme, näeme, et meie tulemused on järjest paremad. Usun, et pisike panus sinna on ka minu tööl.

Marteni lugu

Teele Pehk

Hakkasin oma tegude ja käitumise eest rohkem vastutama, kui taipasin, et minu valikud mõjutavad mu heaolu ja ümbritsevat (elu)keskkonda.

Teele lugu

Tõnis Leht

Tagasihoidlik lootus on, et Poliitika.guru inspireerib ja julgustab oma mõtteid välja ütlema ka neid, kes jälgivad ühiskonnas toimuvat ja kel on seisukohad, kuid kes pole veel harjunud mõtteid avalikult jagama.

Tõnise lugu

Hea kodaniku põhimõtted

Neid põhimõtteid järgides saab hea kodanik olla igaüks, hoolimata kodakondsusest.

  • Hea kodanik tunnetab oma kohta maailmas ja teiste inimeste seas ning mõistab, et elusolendid on asjadest tähtsamad
  • Aitab lähedasi ja võõraid ning toetab nõrgemaid
  • Astub välja ebaõigluse ja vägivalla vastu
  • Teeb tööd ja õpib kogu elu
  • Austab oma riiki ja selle tähtpäevi, tunneb põhiseadust ja õigussüsteemi ning täidab seadust ka väikestes asjades
  • Tunneb huvi ühiskonnas toimuva vastu, on poliitiliselt teadlik, ilmutab kodanikuaktiivsust ega pea end tähtsusetuks inimeseks
  • Austab inimväärikust, võrdõiguslikkust ja teiste õigust olla erinev
  • Hoiab loodust, mõtleb ka teistele elusolenditele ja järeltulevatele põlvedele
  • Tunneb ajalugu ning austab oma ja teiste rahvaste kultuuri
  • On aus, lahke, sõbralik ja peab lugu heast naljast

Koostanud Eesti Mittetulundusühenduste Ümarlaua esinduskogu 2002. aastal.