artikkel

Kvartaliaruanne huvikaitsest 2/2020

laine
29. juuni 2020
Foto:

Meenutuseks neile, kes nädalakirju lugeda ei jaksa, mis asju me viimases kvartalis riigiga ajasime. Kel on mõtteid, mida ja kuidas paremini või üldse mitte teha, kirjutab alari@heakodanik.ee.

Eriolukorra kahjude leevendamiseks vabaühendustele eraldi abinõu kogu selle ajaga ei tulnudki, mis oleks ideaalis lappinud mõne miljoniga eelkõige teiste meetmete aukusid. Kahtlane, kas enam tuleb ka, rahvastikuministri ettepanekud polnud ilmselt valitsuses populaarsed. Oma miljonid said vaid kirikud-kogudused.

President Kersti Kaljulaidiga rääkisime aprilli lõpus kriisiolukorrast vabakonnas. Lisaks Alarile meilt osalesid inimõiguste keskus, puuetega inimeste koda ja õpilasliit.

E-koosolekute pidamise võimalusi võib lugeda murranguliseks töövõiduks ühinguõiguses. Kiirkorras muudetud MTÜde jt seadused said lõpuks veel paindlikumad kui algses eelnõus. Justiitsministeerium ja riigikogu õiguskomisjon kaasasid kenasti ja ilusti. Registriosakond kipub küll seadust jäigemalt tõlgendada, sest kohtunikuabid on paraku sõltumatud.

Uuendasime mais http://mtyraha.heakodanik.ee/ keskkonda, kust näeb nüüd uuel kujul ja kvaliteetsemaid 2016-18 andmeid, millised vabaühendused ja kellelt mis sorti raha said. Samuti rahastajate kaupa, kes ja mida üldse toetab, ning palju muud analüüsi tundideks tuulamiseks.

KÜSK valis välja uue juhataja Anneli Roosalu ja hakkab suvel nikerdama uut strateegiat, samuti otsustama järgmise aasta taotlusvoore. Tänavuseks tekkis juba üks uus kummalisevõitu lisategevus väliseesti ajalehtede toetamisest. Sest … ministril on vaja.

Kodanikuühiskonna programm 2030 sai mai lõpus mõningate torinate saatel vabakonna ja valitsuse ühiskomisjoni heakskiidu, vaata viimast versiooni siit. Samas ka eelmise perioodi aruanne.

Paralleelselt käivitati programmi katuseks saava rahvastiku ja sidusa ühiskonna arengukava koostamine, mille ettepanekut näeb siit.

Eesti 2035 ehk kõigi tulevaste strateegiate ema, tütar ja püha vaim on lõpuks avalikuks kommenteerimiseks juuli lõpuni.

Strateegilise partnerluse arenguprogrammi pikendasime aasta lõpuni. Nüüd muidugi puhkused.

Annetuste soodustamise teema seisab kusagil limbos, sest kultuuriministeerium läks vahepeal valitsusse oma ideega kulkale annetamine maksuvabaks muuta ning siseministeeriumiga üritatakse jõude ühendada, aga veel teadmata eduga.

Avatud valitsemise partnerluse vallas käib järgmise tegevuskava koostamine. Märtsisse plaanitud ideekorje tegime kiiruga mai lõpus, nüüd täpsustavad Alari ja Ott Karulin riigikantseleist ideid, ja kiirendatud tempos katsume dokustaadi suvel siiski valmis saada nagu plaanis.

Huvikaitsevõrgustikus rääkisime juuni alguses, mis tants käib hasarditoetuste võimaliku vähendamisega, segadusest arengukoostöö rahastamises ja miks MKM diskrimineerib sotsiaalseid ettevõtjaid. Samuti taas läbipaistvusest huvikaitses, kus koostame väikese soovitusliku juhendi. Võrgustikuga saad liituda siin.

Annetusekogujate võrgustikus süvenesime juuni keskel annetamistalgutesse: meenutasime esimesi ja visandasime tänavu detsembris järgmiseid. Võrgustikuga saad liituda siin.