artikkel

Mõju lugu: Balti Uuringute Instituut

laine
17. aprill 2025
Foto:

Võiksime olla teadlikumad sellest, milliseid olulisi asju saadavad korda arvukad vabaühendused meie hulgas ja ümber. Et neid ühinguid – olgu mittetulunduslikke või sihtasutusi – rohkem esile tõsta ja sel moel ühiskondlikku teadlikkust tõsta, jagame vabaühenduste lugusid, mille kaudu nad oma tegemistest ja tulemustest räägivad.

Oma mõjust ja mõju mõõtmisest kirjutab Balti Uuringute Instituut.

“MTÜ Balti Uuringute Instituut (IBS) teeb juba ligi 30 aastat tipptasemel uuringuid nii Eestis kui ka partnerina Euroopa konsortsiumites. Eestis oleme enim uurinud rände ja lõimumise ning noorte, hariduse ja tööturu temaatikat. Rahvusvaheliselt oleme aga eksperdid jätkusuutliku arengu, targa linna, tehnoloogia arengu ja globaalsete väärtusahelate teemades.

Uuringute teostajale on mõju mõõtmine alati üks keeruline teema. Üliharva saame näpu peale: just meie andmed, analüüs ja poliitikasoovitused muutsid x arvu inimeste elu x protsenti paremaks! Mõtestame ja huvitume mõjust aga üha enam ja tõtt öelda jätame juba kaalumisfaasis kõrvale mõned hanked, kus elukogemus sosistab kõrva, et tellija vajab uuringut ehk pigem vaid ornamendiks riiulile. MTÜ ju ikkagi – siin töötavad sisuga ja sisulised inimesed! 

Kui vahel tundub, et europrojektides valitsevad teooria ja bürokraatia, siis IBSus näen, kuidas lisaks info levitamisele muudavad pilootprojektid ka pärislinna. IBSu süda on Tartus ja Lõuna-Eestis laiemalt, siin mõjutame enim. Kas näiteks sina teadsid, et uhked kunstiteosed Tartu korterelamute otsaseintel on osa projektist “Tark linn: SmartEnCity”, kus hruštšovkadest said päikesepaneelide, energiatõhusa renoveerimise, nutikodu süsteemide ja kunsti abil “smartovkad”? Mina ka enne IBSu tööle minekut ei teadnud, aga kunstiga kaetud kümneid maju olin nautinud südamest. 

Eesti uuringute puhul näeme pikaajalisemat mõju, olles partneriks ametnikele, poliitikutele ja teistele otsustajatele informeeritud otsuste tegemiseks. Viimati lõppenud määratlemata kodakondsuseta isikute olukorra aruanne tekitas näiteks suure järellaine, sest teema oli uuringust sõltumatult üliaktuaalseks tõusnud (arutleme selle üle oma blogis). Eelmise aasta üks mahukaim Eesti projekt õpetajate vaimse tervise teemadel mõjutas aga kindlasti otseselt kõiki projekti raames koolitusi läbinud õpetajaid, nende lähikondseid ja õpilasi, aga poliitikasoovituste kaudu pikemas plaanis ka Eesti koole. Igal võimalusel uurime, võimestame ja võrgustame ka Eesti vabakonda.” 

Tekst: Mele Pesti, IBSu kommunikatsioonijuht

Foto: Lauri Kulpsoo. Fotol veidi üle poole IBSUkatest sel kevadel Plantariumis strateegiaseminaril arutlemas meie projektide mõju üle.