Aasta tegijad 2020

Aasta vabaühendus: MTÜ Peaasjad

2020 on olnud paljudele raske aasta ja seda mitte ainult majanduslikult, vaid ka vaimselt. “Pole hullu,” ütleb toetavalt MTÜ Peaasjad, kes tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse ja varase sekkumisega. Lisaks tosinatel teemadel koolituste pakkumisele on viidud läbi mitmeid kampaaniaid jagamaks praktilist nõu, kuidas üheskoos ka keerulisematest hetkedest läbi tulla. Peaasi pole nimelt häbiasi ja nii kutsutakse üksteisele tähelepanu pöörama mitte ainult vaimse tervise kuul, vaid päev päeva, kuu kuu ja aasta aasta järel.

Aasta missiooniinimene: Kätlin Rohilaid-Aljaste

Kevadel kamandati lapsed koolidest kodutööle, mis tähendas peavalu paljudele peredele – mitte üksnes ajakulu, vaid ka vajamineva tehnika näol. Kätlin Rohilaid-Aljaste nägi muret ning asus tegutsema, kaasates kamba tegusaid inimesi ning luues algatuse “Igale koolilapsele arvuti”. Kuu aega hiljem oli endale uue tänuliku pere leidnud 1200 arvutit.

Aasta tegu: Kogukond aitab

Raske aasta tõi paljudest välja hoopis parima ja nii tõttas pandeemia alguses abivajajatele tuge pakkuma kriisihäkatoni “Hack the Crisis” raames loodud “Kogukond aitab”. Algatus võttis eesmärgiks viia riskirühma kuulujad kokku vabatahtlikega, kes nende abipalvetele vastaks. Vaid kahe kuuga reageeris üleskutsele üle 2700 hea inimese üle Eesti.

Aasta avaliku võimu esindaja: Riigikantselei ja rahandusministeerium (Eesti 2035)

Kaasamine, eriti tervet riiki puudutavate arengukavade puhul, võib olla ränkraske ülesanne. Kriitikast ega pettunuist ei pääse küllap ükski selline ettevõtmine, kuid riigikantselei ja rahandusministeerium ei visanud “Eesti 2035e” loomisel püssi põõsasse, vaid kavandasid pikalt ette terve teekonna, ehitasid teadmistepõhiselt üles arutelud ning tegid põhjaliku analüüsi. Nii sündis sadade panustajate ühistöös strateegia, et Eesti oleks ka kahekümne aasta pärast parim paik elamiseks ja töötamiseks.

Aasta ettevõte: Jõhvi tehnoloogiakooli asutajad

Selmet näha ettevõtjana oma ühiskondliku rolli lõppemist palkade maksmisega, võttis üks seltskond kätte ja otsustas asutada aastakümneid mahajäämuse käes virelenud Ida-Virumaale tehnoloogiakooli. Taavet Hinrikuse, Marek Kiisa, Mari-Liis Kitteri, Maarja Pehki, Merlin Seemani, Rainer Sternfeldi, Ede Tamkivi ja Martin Villigi eestvedamisel avatakse 2021. aasta sügisel Jõhvis uudne praktilist täienusharidust pakkuv tehnoloogiakool täiskasvanutele, mis aitab vähendada üha kasvavat nõudlust tarkvaraarendajate järele.

Aasta innustaja: HK Unicorn Squad

Poisid meisterdagu tehnikaga ja tüdrukud mängigu kodu? “Ei, aitäh!” ütles Taavi Kotka ja pani 2018. aastal aluse üksnes tütarlastele mõeldud tehnoloogiaringile. Kui esimeses lennus alustas 17 last, siis 2020. aastaks jõudis Unicornide liikumine juba sadade tüdrukuteni üle Eesti ning innustab üha uusi osalejaid tulevikus klaaslagedest klirinaga läbi kihutama.

Aasta pioneer: Rohetiiger

Tervele maailmale eeskuju näidanud tiigrihüppest on möödas mitukümmend aastat, mille jooksul otsitud Eestile uut suurt lugu. Tänavu alustas oma hüpet rohetiiger – kümneid Eesti ettevõtteid, avaliku sektori organisatsioone ja vabaühendusi koondav algatus, mis soovib panna aluse tasakaalus majandusele ning viia läbi rohepöörde. Rohetiiger näitab, et kestliku maailma poole pürgimisel võiks ülejäänud maailmale taaskord eeskujuks olla just eestlased.