Kärajad 2010

EMSL kutsus vabaühendusi ja teisi huvilisi 21. mail kella 13-17 II Eesti vabaühenduste kärajatele, kus seekord keskendusime vabaühenduste manifestile 2011. aasta Riigikogu valimisteks ning kodanikuühiskonna arengukavale 2011-14.

Vaata, kes registreerus

Et mõte liiguks loominguliselt ja suurelt, oleme valinud kärajate kohaks teatri NO99 saali (Sakala 3, Tallinn). Kella 10-12 toimub samas EMSLi üldkoosolek, kuhu soovi korral võivad külalistena tulla ka need ühendused, kes veel EMSLi liikmed pole, aga näiteks soovivad selleks kunagi saada.

Ligikaudne ajakava

13.00 – Juhatame kärajad sisse (lühidalt räägivad EMSLi juhataja Urmo Kübar ja regionaalminister Siim Kiisler)
13.15 – KODAR ehk kodanikuühiskonna arengukava 2011-14. Töögrupi liikmed Liia Hänni (argielus e-Riigi Akadeemia programmidirektor) ja Hille Hinsberg (Riigikantselei kaasamisguvernant) võtavad kokku, mis sisendit on loodavasse arengukavasse maikuus toimunud kohtumistel pakkunud kodanikeühendused, ministeeriumid, erakonnad, kohalikud omavalitsused ja äriorganisatsioonid, kuidas edaspidi kaasa rääkida ning veavad arutelu kogu saali osalusel
14.15 – Pausi ajal saab natuke keha ja vaimu kinnitada, aga kasutada seda ka kontaktide loomiseks. Et selleks paremaid tingimusi luua, valmistame teatri fuajees ette neli nurka, kus üksteist leida saab: 1) “Mul on huvitav kogemus” (sinna nurka need, kes soovivad jagada oma häid kogemusi, olgu siis ühenduse töö korraldamisest, suhtlemisest avaliku või erasektoriga või muud); 2) “Mul on midagi puudu või üle” (sinna nurka need, kes otsivad koostööpartnereid, töötajaid, abilisi, vahendeid või muud sellist, ja need, kes on valmis seda pakkuma. Oma soovi või pakkumise saab ka stendile välja panna.); 3) “Mul on küsimus” (küsimust saab arutada teistega, kes sinna nurka kogunenud, aga saab ka oma küsimuse kirja panna ja me otsime sellele spetsialistilt vastuse kõige rohkem paari nädala jooksul); 4) “Ma olen ise eksinud, ärge mu peale lootke” (no seal saavad rahulikult omavahel olla need, kes teistest midagi ei taha ja ise ka midagi hetkel anda ei taha).
14.45 – Vabaühenduste manifest 2011. Mis on meie olulisemad sõnumid tuleva aasta kevadel valitavale Riigikogu koosseisule ning tulevasele valitsusele? Teeme ettepanekute koostamisega algust: pritsime ideid, mõtleme nende teostatavuse ja mõjude üle, vaidleme  selgemaks poolt- ja vastuargumendid. Kärajatega manifest veel valmis ei saa, aga suure tüki tööst püüame ära teha. Arutelugruppe veavad EMSLi inimesed.
16.00 – Vaba mikrofon. Sul on teistele midagi öelda – mõni teade, üleskutse, huvitav mõte, hea kogemus, abipalve, manitsus? Kui suudad end selgelt ja huvitavalt väljendada, on lootust, et leiad kaasamõtlejaid. Kes ees, see mees – anna oma sõnasoovist teada urmo@ngo.ee ning mahuta oma jutt 5 minuti sisse, et ka teised rääkida saaksid.
17.00 – Selleks korraks lõpetame.

Teemad
Keskendume kahele suurele teemale, mis Eesti kodanikuühiskonna arengut lähiaastatel eeldatavasti oluliselt mõjutavad:

1. Kodanikuühiskonna arengukava 2011-14. Valitsuses selle aasta lõpus kinnitatav arengukava paneb paika olulisema, mida riik omalt poolt neil aastatel teeb, et kodanikuühiskonna arenguks soodsamaid tingimusi luua. Enne kärajaid toimub mitmeid arutelukoosolekuid (nendest lähemalt), kärajatel tutvustavad arengukava koostajad värskeimat hetkeseisu ning osalejad saavad anda tagasisidet ja teha omapoolseid ettepanekuid.

2. Vabaühenduste manifest 2011. aasta Riigikogu valimisteks. Eelmine manifest 2007. aastal (www.ngo.ee/11830) oli kaunis edukas: selle tulemusena sündis Kodanikuühiskonna Sihtkapital, valminud on ühenduste riigipoolse rahastamise ning avalike teenuste ühendustele delegeerimise kontseptsioonid, edendatud on nii ametnike kui ka ühenduste suutlikkust koostööks jne. Millised saavad olema meie ettepanekud järgmisel kevadel ametisse asuvale parlamendi ja valitsuse koosseisule? Kärajatel korraldame ajurünnaku esimeste ideede saamiseks, millega töötame edasi suvel, et manifesti tekst kokku saada sügiseks.

Vaba mikrofon
Nagu kärajatele kohane, ei taha korraldajad osalejaid suruda üksnes ettevalmistatud päevakorra raamidesse. Loomulikult on kõigil võimalik kaasa rääkida ka kärajate põhiteemades, ent kell 16 avame vaba mikrofoni selleks, kui kellelgi on teistele ühendustele veel midagi olulist öelda: olgu siis mõni üleskutse, teade, huvitav idee, õpetlik kogemus, nutikas tähelepanek või muu. Et ka teistel oleks võimalik rääkida, palume oma sõnum mahutada maksimaalselt 5 minuti sisse. Kes ees, see mees: anna oma sõnavõtusoovist teada Urmo Kübarale (urmo@ngo.ee).
Kasutage kärajaid ka selleks, et oma tegemistest teistele teada anda. Näiteks kui tahate teisi ühendusi oma tegemistesse kaasata, otsite partnereid mingi idee elluviimiseks, soovite tutvustada mõnd oma väärt projekti või muud sellist, andke sellest eelnevalt meile teada ja mõtleme, kuidas seda parimal moel teha. Elina Kivinukk (elina@ngo.ee) on selliste soovide kontaktiks.

Toit
Et ajutegevust ergutada, pakume kärajatel arutelude vahel teed ja kohvi ning kerget kehakinnitust ka.

Kohalejõudmine
Et kellelgi ei jääks kärajatel osalemata kalli transpordi tõttu, maksame kinni väljaspoolt Harjumaad tulevate osalejate bussi- või rongipiletid. Autoga väljaspoolt Harjumaad tulijatele kompenseerime bensiini juhul, kui autos on vähemalt kolm kärajatel osalejat. Selleks hoidke alles piletid või bensiinitšekk, täitke lihtne kuluaruanne ning esitage need kas kohapeal või saatke hiljemalt 1. juuniks postiga EMSLisse (Rotermanni 8, 10111 Tallinn).

Kärajate läbiviimist toetab rahaliselt KÜSK.