artikkel

K̶e̶l̶l̶e̶ ̶p̶i̶l̶l̶i̶ ̶j̶ä̶r̶g̶i̶ Miks peaks karu tantsima?

laine
Loomakaitsjad 14. juuni 2016
Foto: Foto ja kujundus: Virgo Haan

Hea kodaniku põhimõte nr 8 ütleb, et hea kodanik hoiab loodust, mõtleb ka teistele elusolenditele ja järeltulevatele põlvedele. Hea kodanik ei juurde, kelle pilli järgi peaks karu tantsima või kus lõvi tallena peatuma. Hea kodanik joonistab vurrud ette ja läheb küünistab ametnikke, kui need ei taha metslooma iseloomu austada.

Kolm aastat tagasi suri Narvas vana ja halvatud, kuid sellegipoolest tsirkuses etendusi andnud elevant Medi. Toona räägiti küll mõnda aega aktiivsemalt tsirkuseloomade keelustamisest, aga täna on Tallinnas Vendade Zapašnõide tsirkus Moskvast, kus artistide hulgas lisaks muudele loomadele 15 Aafrika lõvi, Bengali ja Ussuuri tiiger, 13 galopihobust, 12 aara papagoid ja dresseeritud puudlid. Ja kohe tsirkuse ukse ees head kodanikud, kes selle vastu protesteerivad ja tsirkuses loomade kasutamise keelustamist nõuavad.

38 riigist pärit 46 erineva veterinaarorganisatsiooni ühine avaldus väidab, et rändtsirkustes metsloomade kasutamise puhul ei ole mingilgi moel võimalik metsloomade füüsilisi, vaimseid ja sotsiaalseid vajadusi adekvaatselt rahuldada.

Loomad ei tee tsirkuses trikke vabatahtlikult. Vägivald on loomade dresseerimise lahutamatu osa. Üha sagedamini ilmneb infot selle kohta, kuidas tsirkustes kasutatakse loomade dresseerimiseks vägivaldseid meetodeid. Loomad sooritavad trikke, kuna kardavad seda, mis juhtub nendega siis, kui nad keelduvad.  Lisaks peavad tsirkuseloomad tuuridel taluma kitsaid olusid treilerites või aedikutes, pidevat ja pikaajalist transporti, ebapiisavat ja ebaloomulikku sotsiaalset keskkonda, müra ning muud ebaloomalikku jama.

“Meie seisukoht on lihtne – loomade kasutamine meelelahutuses ei ole ei inimeste ega loomade funktsioneerimiseks vajalik ega põhjendatud,” selgitas MTÜ loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhaja Kadri Taperson.

Zooloog Tiit Maran kirjutas hiljuti: “Metsloomadele pole võimalik luua tsirkuses loomväärilisi tingimusi. Seaduseandja ei pea kahjuks oluliseks hariduslikku argumenti – seelikus või pükstes trikitav karu või pärdik tsirkuses taandab need elusolendid odavateks leludeks ning vähendab respekti teiste eluvormide vastu. Austus elu vastu tema kõikides vormides on üks osa inimeseks olemisest. Tsirkuste puhul on see seda olulisem, et tsirkuses on külastajate hulgas palju lapsi ning nende maailmamõistmine on alles kujunemise järgus.”

Praeguseks on 23 riiki maailmas vastu võtnud täieliku üleriigilise metsloomade või kõikide loomade tsirkustes kasutamise keelu. Euroopa Liidus on üheksa riiki selgelt keelanud kõikide loomade või metsloomade kasutamise tsirkustes, üheksa riiki on kehtestanud osalised keelud.