artikkel

Arvamusfestivali avalöök tõi kokku sajad aruteluhuvilised

laine
4. aprill 2016
Foto: Kärt Vajakas

Märtsi viimasel päeval toimus Tallinnas Wabaduse kohvikus Arvamusfestivali avaüritus, mis andis esmase tõuke augustikuuni kestvaks töömaratoniks, mille käigus valmivad sajad festivali arutelud.

Avaürituse juhatas sisse festivali programmijuht Maiu Lauring, kes kirjeldas, milline on festivali korraldajate visioon selleaastasest Arvamusfestivalist, mida on juba tehtud ning mis hakkab edaspidi juhtuma. “Arvamusfestival on isetekkeline, kogu ühiskonda kaasav ja vaba õhustikuga kohtumispaik. Me usume, et on võimalik pidada tasakaalukaid ja edasiviivaid mõttevahetusi ka siis, kui oleme eriarvamustel,” ütles Lauring ning rõhutas, et iga arutelukorraldaja saab mõjutada seda, millise emotsiooni ja idee festivalil osaleja saab.

Suminat täis kohvik ei jätnud kahtlust, et 2016. aasta Arvamusfestival on tulemas veelgi mitmekesisem ning arutelurikkam kui varasemad festivalid. Arvamusfestivali avaliku ideekorje käigus esitas 136 organisatsiooni ja 28 eraisikut arutlemiseks 320 ideed ja ettepanekut, millest kokku sai esialgu 31 teemaala. “Sel aastal pakuti välja tunduvalt rohkem ideid eestlusest, meie identiteedist ja kultuuripärandist, aga ka kodanikualgatusest, majandusest, tööelust ning innovatsioonist,” märkis programmijuht Maiu Lauring.

Tänavu keskendutakse veelgi enam sellele, et arutelude mõju ulatuks palju kaugemale festivalist. Kolmandik pakutud ideedest on küll üles ehitatud esinejakesksetele aruteluvormidele, näiteks traditsiooniline esinejatega arutlusring ja vastandumisel põhinev väitlemine, küll on aga näha, et üha enam on hakatud mõtlema ka teistsugustele arutelulahendustele: improteater, rollimäng, ajurünnak, hackathon, “kiirkohting”, maailmakohvik, elav raamatukogu jne. “Arutelude korraldajate ja Arvamusfestivali osalusvormide labori koostöös peaks tänavune festival paistma silma just mõne uudse mõttevahetusviisi poolest,” loodab programmijuht.

Erinevaid aruteluvormide nimel pakub festivalimeeskond varasemast palju suuremas mahus nõustamist ja koolitusi nii arutelualade korraldajatele kui arutelujuhtidele.

Nüüd, pärast esimest kohtumist saavadki organisatsioonid hakata arutelusid ette valmistama. Festivali blogi jagab juba praegu videoid heade arutelude loomiseks:

Millele on vaja mõelda sisukat ja kaasavat arutelu disainides, sellest räägib SpeakSmart koolitaja Anna Karolin SIIN.

Milleks tasub kaaluda tavapärase paneeldiskussiooni asemel tõeliselt kaasava mõttevahetuse korraldamist, sellest räägib Kerttu Sepp SIIN.