artikkel

Elu Pärnus – mitte ainult suvel

laine
Karoliine Aus 6. jaanuar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Pärnumaalt jagab mõtteid Karoliine Aus MTÜst Tunne.

Olles elupõline pärnakas ja tegutsedes peamiselt siin, ei tunne ma sugugi, et väljaspool Tallinna poleks elu. Kusjuures ma ei ole isegi nii mõelnud! Kui vaadata suviste festivalide valikut, siis toimub minu teada suurem osa neist justnimelt pealinnast väljas: Intsikurmus, Viljandis, saartel.

Kas see just ainult Pärnus nii on, aga aktiivsete kodanike probleem on see, et mis on südamelähedane, kipub olema õhinapõhine. Seega tuleb vabatahtliku tegutsemise hulka, milleks MTÜ Tunnega on meil festivali korraldamine, stipendiumi väljaandmine, loengud oma kogemustest ning teisedki projektid, mahutada ka tööotsad, mis toovad elatist.

Pärnus õpib noore ja alles alustava kultuurikorraldajana vähese rahaga võimalikult palju ära tegema. Tõsi, see ei ole ainult alustava kultuurikorraldajaga nii, vaid ka paljude teistega. Mina alustasin sellist aktiivsemat eluviisi 7. klassis. Nüüdseks olen 21-aastane. Nende aastate jooksul olen õppinud kõike korraldama ja läbi viima väga-väga soodsalt, kui mitte tasuta. Kui üheks projektiks oli ette nähtud suurem summa raha, olin täitsa segaduses – mis selle kõigega peale hakata?

Pärnakaid kimbutab suuresti hooajalisus. Meie linnas on selline huvitav fenomen, et suve lõppedes kaovad kõik kohalikud oma urgu ära ning pistavad pea välja alles siis, kui esimesed suveilmad lähenevad. Siis tulebki veidi uurida ning leida see, mis nad taas linna peale meelitaks.

Esialgu lõin ma MTÜ Tunde naudingufestivali Tunne korraldamiseks, kuid nüüd on meie tegevusvaldkond jõudsalt laienenud. Hoiame fookust eelkõige noortel: eriti neil, kes on juba gümnaasiumi lõpetanud ning soovivad nüüd Pärnus ägedat täiskasvanuikka jõudvat elu ehitada. See kipub olema vanus, mis unustatakse – me ei ole enam lapsed, aga päris täiskasvanuks ei oska ka end veel nimetada.

Naudingufestival oli suunatud kõigile vanusegruppidele, kuid esinejateks ja läbiviijateks olid noored. Noore Hakkaja stipendiumi andsime festivalil teenitud piletitulust välja kooliõpilasele, kes on oma noore eluea kohta teinud juba väga palju head! Nüüd plaanime korraldada vaimsele tervisele suunatud nädalat, mille tegevused toimuvad peamiselt Pärnu kolmes gümnaasiumis.

Samuti kuuluvad meie tegevuste hulka uuest aastast Pärnu vanalinnas kord kvartalis toimuvad minifestivalid, kus meie peamisele, Rüütli tänavale tulevad laadalised, esinejad ja rõõmsad emotsioonid.

Minu suurim unistus on, et minu peamine töö olekski MTÜ Tunne eestvedamine, projektide läbiviimine ja koolitamine. Ehk siis veel lühemalt öeldes, et minu elustiil ja töö kattuksid. Nii on mul rohkem jõudu viia ellu veel rohkem head, võtta ette see hooajaväline aeg Pärnus ning vaadata, mis sellega teha annab.

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta/.