artikkel

Keit Fomotškin: Väiksed sammud viivad suurema muutuseni

laine
Keit Fomotškin 7. detsember 2015
Foto: Alari Rammo

Hea Kodaniku talvenumber keskendub sellele, kuidas oma tegemistele selline vunk sisse anda, et kõik plaanid päriselt tehtud saavad. SPIN-programmi tegevjuht Keit Fomotškin teeb oma nõuannetega otsa lahti: muutu kogu aeg natuke paremaks, ja ära unusta tähistamast!

Kuulus Ameerika arhitekt ja linnaplaneerija Daniel Hudson Burnham on öelnud: “Ära tee väikseid plaane, sest nendes puudub võlu, mis paneks su vere vemmeldama.” Ta uskus, et suurelt mõeldes saavutab ta rohkem ja jõuab teoks teha asju, mis paljude jaoks tundusid saavutamatud. Ja ta tegi suuri tegusid.

Suurelt tuleb mõelda küll, kuid suure muutuseni jõudmiseks tuleb pidevalt teha väikseid pingutusi.

Peaaegu kõigil on nii üksikisikuna kui ka organisatsioonis suuri unistusi, ent vahel jäävad need teostamata. Mitte sellepärast, et need on liiga suured, vaid sageli seetõttu, et me ei usu nende saavutamisse, kuna paistab, et selleks tuleb kohe ampsata suur tükk. Ja juba vanarahvas teadis öelda, et suur tükk ajab suu lõhki.

Suurte eesmärkide saavutamiseks tuleb teekond eesmärgini jagada väikesteks tükkideks.

Kasutan kolme sammu reeglit, tehes iga sammu omakorda väiksemateks tükkideks.

 

Teadvusta, planeeri, tegutse!

Ole järjepidev ja veendu tulemuslikkuses!

Tähista!

 

Kolm sammu, ja just selles järjekorras. Muutus algab siis, kui otsustame tunnistada iseendale või organisatsioonile, et nii enam edasi minna ei saa. See on vahel ülimalt raske. Tunneme selle enamasti ära, kuid tunnistada ei julge. Planeerida ja tegutseda oskame, aga muutuse vajadust tunnistada sageli mitte.

Elluviimise faasis on oluline järjepidevus nii tegevuse kvaliteedi kontrollimisel kui ka (enese)analüüsil. Küsigem endalt iga päev: kas see, kuidas me tegutseme, tagab parima tulemuse? Mille põhjal me teame, et tegutseme sihipäraselt? Kas ka meie koostööpartnerid usuvad, et see on parim võimalik tee, ja on motiveeritud panustama?

Viimaks ei tohi unustada edusammude tähistamist: võta aega, et tunda rahulolu. See on samm, mille väga sageli vahele jätame, aga just see annab vajaliku tõuke, et edasi liikuda ja järgmist muutust tehes pingutada. Iga pisimgi saavutus väärib tähistamist ja tunnustamist. Kiitus koos selge põhjendusega nii iseendale kui ka kolleegidele on ülioluline, et meie jõud eesmärgini liikudes ei raugeks. Julgen isegi öelda, et kümme põhjendatud suulist tunnustust pisiedusammude eest on rohkem väärt kui üks suur tunnustus aastas.

Lõpetuseks mõned olulised soovitused, et tunda muutuste teel suuremat eduelamust ja õnnetunnet.

  • Ole avatud ja kohenda pisivigu nii endas kui ka organisatsioonis pidevalt. Sellega ennetad olukordi, kus jama kasvab üle pea ja jõud ei käi enam tagasikäänamisest üle.
  • Pea meeles, et pidev valmisolek muutusteks ja pisuke ebamugavustunne hoiavad virgena. See vähendab tõenäosust, et langed mugavustsooni ja muutud laisaks.

Daniel Hudson Burnhami edu taga oli ka see, et lisaks põhimõttele mõelda suurelt ning valmisolekule pidevalt muutuda ja muudatusi ellu viia oskas ta võtta aega iseenda jaoks. Kui oskad end igapäevategevustest välja lülitada ja vaba aega nautida, jõuad pisikeste muutuste kaudu suuremate unistuste saavutamiseni.