artikkel

Mis me ära teinud oleme? Kvartaliaruanne huvikaitsest 3/2018

laine
1. oktoober 2018
Foto:
Meenutuseks neile, kes nädalakirju lugeda ei jaksa, mis asju me vahepeal riigiga ajasime. Kel on mõtteid, mida ja kuidas paremini või üldse mitte teha, kirjutab alari@heakodanik.ee.

MUUDETUD JA MUUTMISEL

HMN liigub edasi. Riigikogus toimuvad oktoobri esimeses pooles ilmselt eelnõu teine ja kolmas lugemine, nii et kahe nädala pärast on selge, kas rahastus korrastub. Kui trehvate mõnd tuttavat parlamendis, avaldage toetust ja tänu.

Kõik peavad äriregistris määrama tegelikud kasusaajad. 1. septembrist jõustunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus kohustab. MTÜdel on asi lihtne, kasusaajaiks on juhatuse liikmed (miks, ärge küsige).

Tulumaksusoodustuse saab edaspidi 30 päevaga. Rahandusministeeriumis valmisid eelnõud, mis muudavad tulumaksusoodustuse taotlemise mitu korda kiiremaks. Toetame plaani, mis on aastaid olnud ka meie ettepanek, tegime vaid ettepaneku jõustada muudatus esimesel võimalusel, mitte 2020.

Euroraha kasutajad ei pea enam tööajatabeleid vorpima. Augustist saab kasutada lihtsalt protsenti töötaja kogupalgast. Samuti kaovad tagasinõuded väheoluliste teavituskohustuste rikkumise eest.

ARENGUKAVADE MUUTMISE AASTA

Kodar 2030. Kodanikuühiskonna arengukava (edaspidi ilmselt progammi) uuendamisel oleme faasis, kus neli töörühma asuvad hekseldama kaasamist, rahastamist, kodanikuaktiivsust ja sotsiaalset ettevõtlust. Vabaühenduste Liidu poolt juhivad Kai ja Alari kaht esimest. Kursisolemiseks või kaasarääkimiseks klõpsa pealkirjal.

Eesti 2035+. Sama jutt ka tulevase kõigi strateegiate ema kohta, milleks peaksime kokku leppima kõige olulisema ja n-ö silotornid lammutama.

Avatud valitsemise partnerluse tegevuskava 2018-19. Valitsus kiitis heaks, fookuses on avatud ja kaasav poliitikakujundamine.

TULEKUL JA TEGEMATA

Ühinguõiguse revisjoni edeneb. Oktoobri lõpus kohtub üle pika aja komisjon ja kaeb valminud analüüs-kontseptsiooni. Nii kui seda näeme, jagame. Meil oli omal ajal mitmeid ettepanekuid asjaajamise lihtsustamiseks ja sotsiaalse ettevõtluse tarvis.

Uued uuringud tulemas. Siseministeerium leidis pakkujad kodanikuühiskonna arengukava mõjuanalüüsile ja vabatahtliku töö jätkuuuringule. Tulemusi tänavu veel ei näe. Võibolla lisandub veel avalike teenuste üleandmise uuring.

Kaasamise uuringuke. Jäi meil siiski tegemata, sest töö võttis üle Riigikantselei uus inimene Ivar. Korra vaatasime tulemustele enne suve peale, sügisel jätkame.

Ühiskondliku mõju osakute (SIB) teema passib rahandusministeeriumis. Siseministeerium pingutab, aga selle valitsuse ajal ei pruugi teema siiski edasi jõuda.

http://mtyraha.heakodanik.ee ei jõudnud 2017 andmetega täiendada, ehk järgmises kvartalis.

Valimisteks valmistumine on ka natuke muude tööde taha jäänud, aga uusi suuri ideid, mida me juba mitmes eelmises manifestis välja poleks toonud, ei ole eriti kuulnud ka.

Strateegilise partnerluse edendamise projekt venib ka, aga võtame end nüüd siseministeeriumi kahe uue töötajaga (Marten, kes on tegelikult vana; ja Kersti, kes on tutikas) kokku ja mõtleme välja. See on päris võigas, kuidas valitsus 2019 eelarvega vabaühenduste rahastamist hoopis läbipaistmatumaks ja gongomaks songib.

Annetuse kogujate võrgustik kogunes suvel üle pika aja. Novembri alguses tullakse taas kokku, et vaadata otsa statistikale ja saada aru, kus Eesti annetamise maailmakaardil paikneb.