artikkel

Vabakonna kasvulava ja uued arutelumoed Arvamusfestivalil

laine
4. august 2015
Foto: Arvamusfestival

Arvamusfestivali sisujuht MAIU UUS paljastab, mis seekord festivalil uutmoodi on, ning tutvustame vabakonna kasvulava aruteluteemasid.

Mullu käis Arvamusfestivalil kaks korda rohkem inimesi kui tunamullu ja tänavu on see levinud Lätti ja Narva, nii et asi on tõsine. Arvamusfestivalil pole ühte tõde, vaid palju arvamusi, nii et 14.-15. augustil kogunevad Paide Vallimäele ennekõike need, kellele on tähtis arutleda – ise rääkida ja teisi kuulata.

Eelmistest festivalidest erineb tänavune päris palju. Loobutud on “lavadest” ning “publiku” ja “esinejate” asemel kutsuvad teematoojad kõiki huvilisi ühisesse arutellu, mitte pelgalt kuulama. Festival valgub Paide Vallimäelt alla Keskväljakule ja Tallinna mnt-le, millega seoses ootab 200 arutelule lisaks kõiki tihe kultuuri- ja meluprogramm, mängud ja kohvikud. Mis aga kõige olulisem – Arvamusfestival 2015 korraldamine on üks suur koostööharjutus. Arvamusfestivali arutelude programmi koostavad üle saja organisatsiooni, nii vabaühendused, avaliku sektori asutused, ettevõtted kui aktiivsed kodanikud omaalgatuslikult.

Vabakonna kasvulavale tuleb seitse arutelu vabakonnale tähtsatel teemadel

EMSL esitleb mulluse Eesti kodaniku- ühiskonna kohta käivat indeksit USAID, mille positiivsus tekitab üsna vastakaid tundeid. Arutlemegi, et ehkki rahvusvaheliste raportite järgi oleme piirkonnas esirinnas ja kodanikuühiskond on justkui valmis, siis kohalikud uuringud tunnistavad, et organisatsioonid on juhikesksed, samas neid eestvedajaid jääb üha vähemaks, nagu ka vabatahtlikke kaasalööjaid ja omavahelist koostööd. Tore on, kui väljamaale paistame tugevad, aga tegelikult, mis meist niimoodi saab? Arutelu juhib EMSLi juhataja Maris Jõgeva.

Teine EMSLi korraldatud arutelu küsib, kas annetatud raha on raisatud või investeeritud. Mullu annetati Eestis kokku väiksem summa kui aasta varem, samas on hüppeliselt kasvanud annetajate hulk. Kuigi lõviosa annetustest on endiselt ühekordsed, on lootust, et annetamine on meil saamas normaalsuseks. Millele tuleks enne annetamist mõelda ja millistest põhimõtetest võiksid annetuste kogujad kinni pidada? Arutelu juhib Alari Rammo.

Praxise, e-Riigi Akadeemia, Balti uuringute instituudi ja sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse RAKE mõtlejad arutlevad, kellele on mõttekodasid tarvis, kuidas need toimivad ja kuhu arenevad. Arutelu veavad kohale tulnud osalejad ise.

Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Noorsootöö Keskus tõstavad teemaks Eesti homsed arvamusliidrid, keda peaks kasvatama tänane noorsootöö – et noored on me tulevik, pole klišee, vaid lihtne matemaatika. Aktivistid soovivad toetada noorte arengut ja juurutada noortesse soovi aktiivselt ühiskonnas aktuaalsetel teemadel kaasa rääkida. Arutelu keskendub noorsootöö ja noortealgatuste võludele just selle sihiga, kuis tänastest noortest need homsed riigi kujundajad saavad. Arutelu veab Eesti Noorteühenduste Liidu osaluskogude koordinaator Ivo Visak.

Internetiaktivistid ja sotsioloogid küsivad, kas klikk muudab maailma. Tänases “kliki, laigi ja šeeri” maailmas võib sotsiaalmeedia rahva häält võimendada ja üksikuid ühendada, aga võib ka “võrgustatud valeteadvuse” allikana külvata naiivset optimismi ja varjata inimeste eest aina kitsenevaid demokraatliku osaluse võimalusi. Eesti kodanikuaktivistid ja teadlased arutlevadki nüüd, milline on interneti ja sotsiaalmeedia roll Eesti aktivismis. Kas tegemist on suhtluskanali, reklaamikanali või eraldi osaluse liigiga? Arutelu juhib Katrin Tiidenberg ning…

…ning see läheb sujuvalt üle sotsiaalse ettevõtluse teemaks. Alles siis, kui liidame sotsiaalsele ettevõtlusele kolme sektori koostöö, saame toimiva sotsiaalse ettevõtluse, on järgmise arutelu hüpotees. Jõudsalt arenevad ettevõtjad pole kuigi tihti vabasektoris aktiivsed – kuidas seda muuta? Arutelu juhib Annika Amenberg.

Kuidas tõsta arutelude kultuuri avalikus ruumis? Sõna on kõigil, kellel on kõrini vastandumisest, mille Eesti ühiskond läbi tegi sügisel kooseluseaduse eelnõu päevil ning kevadel pagulasküsimuses. Kuidas viia vastandumine aruteluks, süüdistused argumentideks, sildistamine mõistmiseks? Millised on kvaliteetse arutelu tunnused? Kas ja kellele sellest kasu oleks? Ja kuidas asetub Eesti arutelude arenguvööndisse Arvamusfestival ise?

pirn

Vabakonna kasvulava ajad ja nimed

Eesti järgmised arvamusliidrid – noorsootöö ja noortealgatuste väärtus ning roll nende kujunemisel?
Reguleerib: Ivo Visak, Eesti Noorteühenduste Liidu osaluskogude koordinaator
Arutelus osalevad: Kerli Kõiv, Rõuge Avatud Noortekeskuse noorsootöö spetsialist; Grethe Aikevitšius, Rae Valla Noortevolikogu esimees; Martin Noorkõiv, Domus Dorpatensise juht, arvamusliider; Herman Kelomees, Eesti Väitlusseltsi tegevjuht; Sina ka.
Reedel kl 12.30-14

Mõttekojad – kellele neid vaja on?
Arutelus osalevad: Annika Uudelepp (Praxis), Kristiina Tõnnisson (RAKE), Kristina Kallas (MTÜ Balti Uuringute Instituut), Liia Hänni (e-Riigi Akadeemia).
Reedel kl 15-16.30

Annetus – raisatud raha või investeering?
Reguleerib: Alari Rammo (EMSL)
Reedel kl 17.30-19

Kas kodanikuühiskonna pulss ja vererõhk on normis?
Reguleerib: Maris Jõgeva (EMSL)
Osalevad: Kõik huvilised.
Laupäeval kl 10-11

Interneti aktivism – kas klikk muudab maailma?
Reguleerib: Katrin Tiidenberg
Arutelus osalevad: Airi-Alina Allaste, TLÜ; Peeter Vihma, Kassisaba selts; Maria Delrõš, Lasnaidee ja Linnalabor; Aet Kuusik, LadyFest, Feministeerium
Laupäeval kl 12-13.30

Kas sotsiaalne ettevõtlus saab olla edukas ettevõtlus?
Reguleerib: Annika Amenberg
Arutelus osalevad: Zsolt Bugarszki (TLÜ, Helpific); Keiu Roosimägi (Helpific, Claudius Õigusbüroo); Ivo Remmelg (Telegrupp AS); Jüri Lehtmets (Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit)
Laupäeval 14.30-16 või kohe pärast internetiaktivismi arutelu.

Kas Arvamusfestivalist on kasu?
Reguleerib: Ülo Vihma/Andrei Liimets
Osalejad: Tarmo Jüristo, Katerina Danilova, Anvar Samost, Oudekki Loone
Laupäeval kl 17-18.30