artikkel

Uus vabatahtliku tegevuse pealinn

laine
3. veebruar 2023
Foto:

Vabaühenduste Liidu vabatahtliku tegevuse suuna juht Lauri Luide käis uut vabatahtlikkuse pealinna tutvustaval üritusel ja jagab oma muljeid.

Norra linn Trondheim on 2023. aasta vabatahtliku tegevuse pealinn. See sümboolne roll võeti üle Gdanskilt ja aasta pärast antakse jällegi üle Trento linnale Itaalias. Vabatahtlikkuse pealinna valimise traditsioon on juba üheksa aastat vana, sama tiitlit on kandnud Barcelona, Lissabon, London, Sligo, Aarhus, Košice, Padova ja Berliin.

Euroopa Vabatahtlike Keskuse kutsutud rahvusvaheline delegatsioon osales avatseremoonial, mitmetel väljasõitudel ja aruteludel. Iga inimene ja organisatsioon suhestub vabatahtlikusse tegevusse pisut erinevalt. Olgu rulapark, heategevuslik farm, toitumiskool, sotsiaalmajutusüksus või lastekodu – kõik kaasavad vabatahtlikke, aga nende roll ja tähendus on pisut erinev. Norras aga on läbiv üks sõna, sõltumata kontekstist, organisatsioonist, tegevusvaldkonnast, vanusest ja soost: dugnad.

Dugnad on talgud. Aga mitte talgud nagu hoogtöö. Talgud, nagu tegevus, kuhu on kaasatud terved kogukonnad, et seda koos kõikide hüvanguks teha. Dugnadi sõna kasutatakse ka siis, kui kirjeldatakse inimesi, kes vabatahtlikult laulukooris osalevad, orkestris mängivad või jalgpallimeeskonda kuuluvad. Vabatahtlikkus ei pea olema tegevus, mida teed ainult teiste heaks. Norras on vabatahtlikul tegevusel hoopis sügavam ja ühiskonnas juurdunum tähendus. See on kogukonna tegevuses osalemine. Kõigi hüvanguks.

Kui sa otsustad koori laulma minna, siis mõjutad sa positiivselt paljusid. Esmalt on sul endal loominguline väljund, aga samuti on koorikaaslastel keegi, kellega koos laulda, dirigentidel keegi, keda juhendada, heliloojatel keegi, kellele oma loomingut kirjutada, kuulajatel keegi, kes neile midagi ilusat esitab ja teistele lauljatele keegi, kes neid innustab. Mängin ka ise bigbändis ja muidugi meeldib mulle seda teha, maksan osalemiseks isegi liikmemaksu. Aga samamoodi on minu osalemine tähtis teistele liikmetele, sest kui mind ei oleks, siis ei saaks ka teised mängida, kui üks oluline hääl on puudu. Samamoodi ei saa näiteks käsipallimeeskond mängida, kui pole väravavahti.

Ühise heaolu nimel tegutsemine on tähtis. Ainult enda vajadustega tegelemine on pealiskaudne ja ei lõpe kunagi. Inimesena ei ole meil kombeks kunagi rahul olla. Jah, meil on võib-olla kõik hästi, aga võiks ju palju parem olla. Norras on väga palju erinevaid ja unikaalseid probleeme, aga mulle meeldib sealjuures see, et üksteise eest hoolitsemine on kultuuri osa. Kuidas nad sinna jõudsid, on seotud unikaalse kliima ja geograafiaga, aga igaüks võib selle täpsemalt ise välja selgitada. Igatahes on, mida neilt õppida.

Kui sa tahad oma heaolu parandada, hakka vabatahtlikuks! Kui sa tahad oma õnne suurendada, hakka vabatahtlikuks! Kui sa tahad ennast hästi tunda, hakka vabatahtlikuks! Kui sa tahad kedagi aidata, hakka vabatahtlikuks! Vabatahtlikkus ei küsi vanust, aadressi, perekonnaseisu, nahavärvi, emakeelt ega maailmavaadet. Vabatahtlike väravast aadressil www.vabatahtlikud.ee leiad nii vabatahtlikele mõeldud kuulutused kui kõik vastused oma temaatilistele küsimustele. Liitu meiega ja teeme koos head! Dugnad!

*Fotol Euroopa Vabatahtlike Keskuse seltskond paraspordikeskuses.