Uudised

72 aastat märtsipommitamisest: mälestusüritus Tallinnas 09.03

laine uudised-laine
7. märts 2016

Tänavu möödub 72 aastat Nõukogude lennuväe pommirünnakutest Eesti linnadele. Eesti Muinsuskaitse Selts kutsub 9. märtsil mälestusüritustele Tallinnas: kell 12 pommiohvrite matmispaika Siselinna kalmistul ja kell 18 Niguliste kirikus toimuvale mälestusteenistusele ja kontserdile. Kell 19.15 – kui algas esimene rünnakulaine Tallinnale – on kõik oodatud süütama küünalt Harju tänava veeres.

Narva linna peaaegu täieliku purustamise järel 6. märtsil oli suurim Tallinna barbaarne pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes Tallinnale tehtud rünnakulaines, kell 19.15-1 ja 3–6 kohale lennanud punalendurid heitsid Tallinnale umbes 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.

Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike elurajoonid, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Rängalt sai kannatada üks hansaperioodi pärlitest – Tallinna vanalinn Harju tänava ümbruses. Maha põles ka eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Süttis Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil. Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast moodustas see ligi 30%. Ligi 20 000 elaniku jäi ilma oma kodudest. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, 50 saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.

 

 

9. märtsi mälestusürituste kava:

  • Kell 12 mälestusteenistus Siselinna kalmistul.

Pommiohvrite matmispaigale rajas Tallinna linn 2004. aastal mälestusmärgi, mille jalamile asetatakse pärgi, lilli ja süüdatakse küünlad.

Mälestuskõne peab Tallinna Linnavolikogu esindaja.

Hingepalvuse peab EAÕK ülempreester ja Kaitseliidu peakaplan Aivar Aleksander Sarapik.

 

  • Kell 18–19 mälestusteenistus Niguliste muuseum-kontserdisaalis.

Esinevad organist Tiit Kiik ja ETV tütarlastekoor.

Vaimulikuna teenib Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeeritus Andres Põder.

Aastapäevakõnega esineb Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.

Tallinna Linnavalitsuse sõnum.

Meie Isa palve ja rahusoov

Avatud on fotonäitus Tallinna, Tartu, Narva ja Helsingi pommitamisest.

 

  • Kell 19.15 hakkavad lööma Tallinna kirikute leinakellad,

Harju tänava veeres süüdatakse mälestusküünlad.

 

 

Märtsipommitamise mälestuspäeva korraldab Eesti Muinsuskaitse Selts.