artikkel

Aasta kodanik Kristi Liiva: toome Arvamusfestivali hea arutelutava igapäevaellu

laine
21. november 2016
Foto: Annika Haas

Täna, 21. novembril algas kodanikunädal. Kultuuriminister Indrek Saar kuulutas aasta kodanikuks 2016 Arvamusfestivali ellukutsuja, aruka suhtluskultuuri eestkõneleja Kristi Liiva.

Aasta kodaniku konkursi moto oli tänavu „Uusi horisonte luues“, mis on inspireeritud merekultuuri aastast. Kultuuriminister Indrek Saar kinnitas, et see seos pole juhuslik, kuna praegune aeg paneb sageli küsima, mis meid ootab tundmatu horisondi taga. „Teadmatus on hirmutav, kuid meie riigi sisemise jõu ja edasiliikumise kiiruse määrab eelkõige meie endi soov olla väärikad ja enesekindlad. Tänavune aasta kodanik on julgelt meie ees seisvatele probleemide silma vaadanud ning arendanud järjekindlalt riigi ja kodanikkonna dialoogi,“ ütles Saar.

Kristi Liiva nõustab enda loodud kommunikatsioonibüroos JLP mitmeid ettevõtteid ja Eesti jaoks olulisi algatusi, varem on ta juhtinud mitme suurettevõtte kommunikatsiooni ja turundust ning olnud aastatel 2003-2005 valitsuse pressibüroo direktor. Kristi Liiva on olnud Paide arvamusfestivali idee autor ja esimesel kolmel aastal selle eestvedaja ja juht. Ühiskondlikult olulise algatusena on ta koos Rasmus Raskiga asutanud 2012. aastal SA Kiusamisvaba Kool, mis pakub üldhariduskoolidele I ja II kooliastmes kiusuennetusprogrammi.

Aasta kodaniku 2016 aunimetuse kandja Kristi Liiva ütles, et on südamest tänulik festivali vabatahtlikest meeskonnale ja kõigile kaasalöövatele inimestele, kellele arvamusfestivali mõte korda läheb. „Kuulamis- ja arutlemisoskus, hinnanguvabadus ning oskus jääda tsiviliseeritult eriarvamusele on üha tähtsam. Mu mõtetes kordub üha tihemini küsimus, kuidas tuua Paides peetavatest mõttevahetustest tuttav hea arutelutava igapäevastesse vestlustesse koolides, kodudes ja töökohtades kuni riigijuhtimiseni välja. See võiks meile kõigile korda minna. Kuidas me seda uut horisonti püüame, räägime kindlasti ka 2017. aasta festivalil,“ lubas Liiva.

Aasta kodaniku 2016 aunimetusele laekus 20 pakkumist, ettepanekuid said teha kõik soovijad. Aunimetusega kaasneb sümboolne rahaline preemia ning Reti Saksa miniskulptuur „Ühiskonna õis“.

Kodanikupäeva tähistatakse Eestis 26. novembril, sest just tol päeval aastal 1918 võttis Maanõukogu  vastu määruse Eesti kodakondsuse loomise kohta. Aasta kodaniku valimise tava algatas rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo 2003. aastal. Varasemad kodanikupäeva motod ja aasta kodaniku tiitli saanud inimesed on olnud:

2015 – „Muusika ühendab“ – Helen Sildna

2014 – „Liikumine tervendab maailma“ – Ilma Adamson

2013 – „Kodanik loob ja hoiab kultuuripärandit“ – Marju Kõivupuu

2012 – „Väärikalt läbi elu” – Krista Aru

2011 – „Kodanikuks kasvanud”  – Konstantin Vassiljev

2010 – „Tegus kodanik on riigi rikkus“ – Pieter Boerefijn

2009 – „Loovad inimesed, edukas riik“ – Erkki-Sven Tüür

2008 – „Eesti Vabariik läbi üheksakümne aasta“ – Rainer Nõlvak

2007 – „Eesti riik on minu üle uhke“ – Lagle Parek

2006 – „Heast pereisast algab riik“ – Andrus Veerpalu

2005 – „Lapsest sirgub kodanik“ – perekond Adamson

2004 – „Tugev pere, rõõmus rahvas“ –  Jüri Jaanson

2003 – „Eesti kodanik on Euroopa kodanik“ – Lennart Meri