Uudised

AKÜ kutsub: “Eesti maailmas” teemaala Arvamusfestivalil

laine uudised-laine
4. august 2015

Arengukoostöö Ümarlaud kutsub Arvamusfestivalil osalema “Eesti maailmas” teemaalal. 15. augustil Paides.

Juba kolmandat korda toimuv Arvamusfestival leiab sel aastal aset 14.-15. augustil Paide vallimäel. Festivali teisel päeval tuleb teemana üles maailm ja seal AKÜle oluline: idapartnelusriikide tulevik nende endi noorte pilkude läbi, väitlus arenguabi rahastamise kohustuste üle, Eesti e-riigi tuntus maailmas ja arutelu selle üle, kas ja kui raske on igaühel meist maailma muuta.

EESTI MAAILMAS KAVA:

10.30 – 12.00 KAS NOORTE PÄRALT ON TULEVIK? (vene keeles)

Euroopa Liidu idapartnerluse riikides üles kasvanud noored ei ole elanud Nõukogude Liidus. Viimase kümnendi režiimipöörded Gruusias, Ukrainas ning vähem hoogsad kursimuutused Moldovas on tekitanud soove ja ootusi teistmoodi tulevikule. Või kas on? Milline on noorte nägemus oma riigi tulevikust Valgevenes? Kas ja mida peaks või saaks teha Eesti või mida idanaabrid meist üldse ootavad? Seda kõike arutame koos noortega Valgevenest, Ukrainast, Moldovast ja Gruusiast.

Kõnelejad: Maria Skorohod (Valgevene), Katerina Korotchenko (Ukraina).

Arutelujuht: Kristina Kallas (Balti Uuringute Instituut)

13.00 – 14.30 VÄITLUS: KAS EESTI PEAKS ANDMA ROHKEM ARENGUABI?

Eesti on maailmas rikkuselt 42. riik, kõige vaesemad riigid on meist umbes 40 korda vaesemad. Pagulaskvoodid on ka karmimad kriitikud arengukoostöö tegemist ja sellele kulutamist toetama toonud. Kas oleme piisavalt rikkad, et anda arenguabi sama palju kui lääneriigid? Teie ees on 2 võimekat võistkonda ning väitlus oma parimas mahlas selle üle, kas Eestil on aeg arengukoostööle rohkem kulutada. Väitlust hindavad vastavalt võistkondade argumentide tugevusele publik ja kohtunikud.

Väitlejad:

Jaatus: Urmas Paet, Siim Kallas , Allar Tankler.
Eitus: Margus Tsahkna , Mikk Salu , Mailis Reps.
Väitluse juht: Andreas Kaju (Eesti Väitlusselts)

15.30 – 17.00 KAS EESTI ON VEEL E-RIIGI LIPULAEV MAAILMAS?

Huvi Eesti e-riigi vastu on olnud maailmas juba üle 10 aasta. Kas Eesti üllatab täna maailma oma e-riigiga? Aga homme? Mida peaksime selleks tegema, et tõsta oma riigi tuntust võimsaima e-riigina maailmas ja pälvida hea sõna ka kodumaa kodanikelt.

Kõnelejad: Liia Hänni, Linnar Viik, Siim Sikkut, Mihkel Oviir ja Anto Veldre.

Arutelu juht: Hannes Astok

18.00 – 19.30 KAS MAAILMA MUUTA ON VÕIMALIK?

Räägime sellest, kuidas igaüks meist mõjutab inimesi ülejäänud maailmas. Kas ja kuidas saame oma negatiivset mõju vähendada või hoopis maailma paremaks muuta? Arutame nii tarbimise, heategevuse kui innovatiivsete lahenduste üle ning loodame, et iga kuulaja läheb arutelult koju uute ideede ja värske tegutsemistahtega.

Kõnelejad: Riina Kuusik-Rajasaar (arengukoostöö suuna juht, MTÜ Mondo), Jaanus Välja (vastutustundliku tarbimise suuna juht, MTÜ Mondo), Ann Runnel (Pakendivaba poe liikumise eestvedaja ja Säästva Eesti Instituudi nooremekspert), Alvar Lumberg (Transferwise’i arendusjuht).

Tule sinagi maailma teemade üle arutlema ja kaasa mõtlema! Teemaala Facebookis siin!