artikkel

Digi on üha enam moes – ka vabaühendustes!

laine
Liia Ringo 18. detsember 2017
Foto: Alari Rammo
Aasta hakkab lõppema ja vabaühendustele mõeldud digitöötubadest on pooled toimunud. Läbi 7 veebiseminari on digitarkusi jõudnud enam kui 100 erinevasse organisatsiooni üle kogu Eesti. Mis selja taga ja mis ees, kirjutab töötubade eestvedaja Liia Ringo.

Septembris said hoo sisse vabaühendustele mõeldud digitöötoad ehk veebiseminari formaadis koolitused. Paari nädala tagant oleme erinevate koolitajate juhendamisel jaganud nõuandeid ja näpunäiteid, kuidas oma igapäevatööd erinevate e-lahenduste abil kiiremaks, mugavamaks ja ökonoomsemaks korraldada.

Teemad, milles vabaühendustel e-abimees juba taskus

Esimeses digitöötoas uurisime koolitaja Doris Matteuse juhendamisel, milliseid võimalusi pakuvad vabaühendustele riigiportaalid (e-riik, maksuamet, hangeteregister). Teises töötoas saime Matteuselt, kes igapäevatöös tegeleb just IT turvalisusega, kaasa näpunäiteid, kuidas turvaliselt internetis ja nutiseadmetes toimetada ning kübermaailmas käituda –  kuidas genereerida turvalisemat parooli, kuidas ja milliste abivahendite abil seda ka meeles pidada, mil viisil avastada arvutist pahavara ja nii edasi. Kolmandas töötoas juhtis HITSA koolitaja ja Lauka põhikooli õpetaja Siret Lahemaa tähelepanu sellele, mida esitlusi tehes silmas pidada, et ettekandja sõnum märki tabaks.

November oli digitöötubadest eriti tihe: tutvusime Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi liikme Urmas Heinaste juhendamisel võimalustega, mida erinevad e-lahendused pakuvad dokumentide hoiustamiseks, arhiveerimiseks ja jagamiseks meeskonnasiseselt. Veronika Rogalevitš Tallinna Ülikooli e-õppekeskusest õpetas nutikat foto- ja videotöötlust ning kuu viimasest töötoast sai kaasa mõtlemisainet, millised Kristjan Otsmanni  tutvustatud e-lahendustest just oma meeskonnas ja igapäevatöös kasutusele võtta, et lihtsustada enda ja tiimi tegevuste korraldamist ning omavahelist suhtlust.

Aasta viimases digitöötoas juhtis Persoonibrändi Agentuuri juht, kommunikatsioonikonsultant Liisi Toom tähelepanu, et digitehnoloogiate, sealhulgas sotsiaalmeediarakenduste innukal kasutamisel ei tohi unustada, et strateegia sõnumi mõjusaks edastamiseks peab siiski olema ka paberikindel. See tähendab sõnumi läbimõeldust analoogmaailmas enne kui suundutakse seda levitama internetiavarustesse.

Igast töötoast valmis ka salvestus. Seega saavad need, kel mingil põhjusel veebiseminaridel reaalajas osaleda ei õnnestunud, end seni jagatud näpunäidetega ka pühade ajal rahulikult kurssi viia, sest uue hooga jätkame taas juba 4. jaanuaril!

Mis on ees ootamas?

  • 4. ja 25. jaanuaril räägivad Uve Poom ja Jaan Urb BudgetMatadorist sellest, kuidas vabaühenduste juhtidel ja teistel organisatsioonides raamatupidamisega tegelejatel koostöö tänu digivahenditele paremini sujuma saaks, ning eelarve haldamine ja rahakogumine (annetused, fundraising jne) läbimõeldumalt toimiks.
  • 11. jaanuaril saame Kristjan Otsmannilt veel mõned näpunäited, kuidas oma igapäevatööd senisest nutikamalt korraldada.
  • 1. veebruaril tutvustavad Teele Pehk ja Maarja-Leena Saar Eesti Koostöö Kogust seda, mil viisil vabaühendused e-lahenduste abil jõudu ja mõtteid koondades poliitikate kujundamisel senisest jõulisemalt kaasa rääkida saaksid.
  • 15. veebruaril räägivad Kristiina Kerge algatusest Teeme Ära ning kommunikatsioonikonsultant Liisi Toom, kellega kohtusime juba detsembris, sellest, millised platvormid on vabaühendusele kasulikud üheskoos millegi olulise ära tegemiseks, näiteks info kogumiseks ja koondamiseks ürituste eel, operatiivinfo jagamiseks jne.
  • Ja mine tea – kui jagub innukaid huvilisi, lisandub ehk 1. märtsiks või isegi juba varem mõni töötuba veel!

Registreerumine eesootavatesse töötubadesse ongi juba alanud. Klõpsa www.heakodanik.ee/digivoimekus/ajakava ja saad teada, mis teemadel ning millal täpsemalt räägime. Sealsamas saad kohe ka osalemishuvist märku anda. Töötubade salvestiste vaatamise võimalus avaneb sealsamas. Ja kui sa ikka veel pole kursis, misasjad need digitöötoad on, kiika www.heakodanik.ee/digivoimekus või kirjuta liia@heakodanik.ee