Uudised

Eesti Seksuaaltervise Liit viib arengukoostöö raames seksuaalvägivalla probleemiga seotud teadlikkuse tõstmise ja lahenduste leidmise paremad praktikad Moldovasse.

laine uudised-laine
25. mai 2018
Eesti Seksuaaltervise Liidu partnerorganisatsioon, kes edendab seksuaaltervist ning soolist võrdõiguslikkust Moldovas, on valukohana välja toonud seksuaalvägivalla problemaatikat, selle varjatud olemust, puudulikku statistikat ning elanikkonna hoiakute vildakust ning vähest teadlikkust seksuaalvägivallast. Seksuaalvägivald on teiste vägivallaliikide seas igas ühiskonnas varjatuim probleem ja sageli tabuteema.

Viimastel aastatel on Eestis seksuaalkuriteoohvrite abistamise süsteemis ellu viidud olulisi muudatusi ja arenguid, mis on muutnud kriminaalmenetluse ohvrisõbralikumaks. Arengukoostöö raames oli hea võimalus Eesti praktikat Moldova kolleegidega jagada.

Reimo Raivet politseist ja Raul Heido prokuratuurist koolitasid Moldova  prokuröre ja kohtunikke seksuaalkuritegude menetlemisest, koostööst erinevate osapoolte  –  meedikud, politsei, prokuratuur – vahel. Moldovlaste poolt hinnati väga Eesti Lastemaja kogemust, mis on lapsesõbralik teenus seksuaalselt väärkoheldud lapsele, kus töötavad lapse heaolu nimel koos erinevad spetsialistid nagu lastekaitsetöötaja, politsei, prokurör, psühholoog ja paljud teised. 

Koolituste käigus arutleti, kuidas Eesti lapsesõbralikku kriminaalmenetluse praktikat Moldovas rakendada. Alustades seadusandlusest, mis arvestab lastega ja jätkates meedikute, prokuröride kui politsei teemakohase spetsialiseerumise ning koostööga eri osapoolte vahel.

„Usume, et meie kogemuspraktika jagamisest oli kasu, sest andis mõtteainet, mida võiks Moldovas paremini teha ja milliseid Eesti praktikaid võiks kasutada,“ ütles Reimo Raivet.

„Tore oli see, et inimesed olid väga uudishimulikud ja võtsid aruteludest elavalt osa,“ lisas Raul Heido.

Koolituste teises pooles rääkisid dr. Marie Abel naistearstide ning seksuaalhariduse ekspert Kristina Birk, kuidas ära tunda seksuaalvägivalda, millised on seksuaalvägivalda toetavad soonormid ja kuidas ennetada seksuaalvägivalda noorte hulgas.

„Moldova võtmespetsialiste huvitas väga meie ohvrikeskne ja inimõigustepõhine lähenemine. Suur huvi oli oma praktikas ette tulnud juhtumeid meiega läbi arutada, milline näeb välja ohvri teekond juhtumi hetkest politsei tevitamise ja järelravi teenusteni. Tore oli tõdeda, et kohal olid pühendunud ja ohvrite abistamisest huvitatud spetsialistid. Usun, et saime omaltpoolt anda selgema pildi järgmistest sammudest, milliste valdkondade kaasamine ja panus selleks vajalik on,“ sõnas dr. Marie Abel.

Projekti juht ja seksuaalhariduse koolitaja Kristina Birk: „Moldova noortenõustajate koolitusel, kuidas ennetada seksuaalvägivalda ja kuidas noortega seksuaalvägivalla teemat  käsitleda, tuli suurima probleemina välja see, kas lapsevanemad, kool ja ühiskond laiemalt on üldse valmis seksuaalsuse teemadel rääkima. Moldova noortenõustajad Eesti noortenõustajatest väga ei erine, küll aga on erinevad ühiskond ja ühiskonna suhtumine. Seal tuleb leida meetodid, mida oleks kõige parem kasutada. Et meie koostöö Moldova noortenõustajatega on juba pikaaegne, siis on näha ka esimesi samme muutusteks.“

„Korraldajate poolelt võime öelda, et tagasiside, mis me koolitujate käest saime, oli igati positiivne. Väga tähtsaks hinnati edasise kontakti hoidmist. Nüüd ongi järgmise sammuna plaanis kohtuda meie kliinikus, et leppida kokku edasine koostöö ja käia läbi protseduur. Täname oma Eesti partnereid ja kolleege väga,“ ütlesid Galina Lesco ja Viorel Babii Moldova noortenõustamiskeskusest Neovita.

Projekti rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning Eesti Seksuaaltervise Liit.

Lisainfo:                                                      
Kristina Birk
projektijuht
e-mail: kristina@estl.ee
mobiil: + 372 5656 1606