artikkel

Eestlaste toel avati kolmes Afganistani koolis arvutiklassid

laine
Mondo 1. september 2015
Foto: Arash Khan

MTÜ Mondo abil avasid Lääne-Afganistani Herati provintsi kolm kooli uued arvutiklassid. Klassid on internetiühendusega ja koolidesse on palgatud nii õpetaja kui abiõpetaja. Kokku saab arvutiklassidest kasu üle 13 000 kooliõpilase. Klasside rajamist rahastas Eesti välisministeerium arengukoostöö vahenditest.

Eesti MTÜ Mondo aitas Lääne-Afganistani Herati provintsis avada arvutiklassid kolmel tüdrukutekoolil, et parandada noorte naiste konkurentsivõimet kohalikul tööturul. Kuigi kõik projektis osalenud koolid on suunatud eelkõige tüdrukutele, õpib koolides eraldi vahetuses ka paarsada poissi. Koolid on Eesti mõistes väga suured – kolmes koolis kokku õpib üle 13 000 õpilase, kellel nüüd avaneb võimalus arvutiõppeks. Arvutiklassidesse on palgatud ka õpetaja ja abiõpetaja, kes lapsi juhendavad.

“Arvutioskusega inimesi on Afganistani tööturul liiga vähe ning see oskus annab tööle kandideerimisel suure eelise. Samas pole paljudes koolides arvutiõpetus veel kuigi heal tasemel,” ütles projekti juhtinud haridusekspert Maari Ross. “Afganistani valitsuse eesmärk on pakkuda IT-lahendusi ja e-õpet võimalikult paljudele koolidele ning Eesti on otsustanud aidata neil seda eesmärki saavutada,” lisas ta.

Lisaks avanes sel aastal 40 Afganistani õpetajale võimalus osaleda MTÜ Mondo korraldatud intensiivsel arvutikursusel ning veel 100 naist Faryabi piirkonnas osalesid kuus kuud väldanud põhjalikul arvutikoolitusel. Kõik koolitusel osalenud naised on nüüdseks leidnud ka töökoha ja saavad teenitud raha abil toetada oma perekonda. Koolitatud naised töötavad nii erasektoris, valitsusasutustes, mittetulundusühingutes kui ka haridussektoris. Naiste sissetulek ulatub 100 dollarist kuni 400 dollarini kuus. “Viimastel aastatel on Afganistani majandusolukord järk-järgult paranenud, mis annab ka naistele suuremaid võimalusi, kui neid vastava poliitika ning koolitustega toetada,” ütles Ross.

Soolise arengu indeksi järgi on Afganistan maailmas viimase kolme riigi seas ning naised on märgatavalt kehvemas olukorras võrreldes isegi selliste naaberriikidega nagu Iraan, Pakistan, Uzbekistan, Tadžikistan ja Turkmenistan.

MTÜ Mondo sõltumatu Eesti abiorganisatsioon, mis on tegutsenud Afganistanis alates 2008. aastast.

Lisainfo:
Projektijuht Maari Ross
Tel. + 372 524 4535
maari@mondo.org.ee
<www.mondo.org.ee
www.muudamaailma.ee