artikkel

Esita kandidaat kodanikupäeva aumärgile ja aasta kodaniku aunimetusele

laine
12. oktoober 2022
Foto:

Siseministeerium kutsub üles esitama kandidaate kodanikupäeva aumärgile ja aasta kodaniku aunimetusele. Kandidaate saab esitada kuni 10. novembrini siseministeeriumi kodulehel.

„Varasematel aastatel aumärgi saanud inimesed on oma tegemistega muutnud paremaks nii oma kodukohta kui ka Eestit laiemalt. Oleme tunnustanud rahvakultuuri edendajaid, erivajadustega inimeste abistajaid, külavanemaid ning inimesi veel paljudelt olulistelt elualadelt,“ kirjeldab siseminister Lauri Läänemets varasemate aastate aumärgi saajaid. „Oluline on rõhutada, et just vabatahtlike ja aktiivsete elanike abiga loome turvalisema Eesti,“ ütles Läänemets.

Siseminister lisas, et kodanikupäeva aumärkidega tunnustatakse neid, kes oma tegemistega ühendavad kogukondi, loovad turvatunnet või aitavad lahendada mingit konkreetset, olulist probleemi. „Käesolevat aastat on kujundanud Venemaa agressioon Ukrainas, mis muutis sealsete rahumeelsete inimeste elu päevapealt põrguks. On olnud muljetavaldav, kui kiiresti mobiliseerus Eesti kodanikuühiskond Ukraina ja ukrainlaste toetuseks ning erinevate algatuste korras varuti kõike vajalikku, et toetada Ukraina elanikke nii humanitaarabiga tagalas kui ka varustusega sõjarindel. Tänaseks on Eesti ettevõtete ja kodanikuühiskonna eestvedamisel Ukrainasse saadetud kaitsevõrke, välihaiglaid, humanitaarabi ja palju muud – kõike seda tänu meie aktiivsetele ja suure südamega inimestele. Lisaks on kodanikualgatustel olnud oluline roll ka Eestisse saabuvate sõjapõgenike abistamisel,“ sõnas Läänemets

Alates 1998. aastast tunnustab Siseministeerium kodanikupäeva aumärgiga tegusaid ja hoolivaid inimesi, kes panustavad ühiskonda. Aumärk võidakse anda kodanikukohuse silmapaistvalt hea täitmise eest kodanikuhariduse edendamise, vastutustundliku ühiskonnaellu panustamise või kodanikuteadvuse suurendamise eest ühiskonnas. Aumärk antakse kuni 15 Eesti kodanikule igal aastal seoses Eesti Vabariigi kodanike dokumenteerimise aastapäevaga 26. novembril.

Lisaks annab Siseministeerium välja ka aasta kodaniku aunimetuse. Eelmisel aastal sai aasta kodaniku aunimetuse Irja Lutsar, kes pälvis tiitli Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professorina vabariigi valitsust nõustava teadusnõukoja töö juhtimise ning koroonaviirusevastase võitluse eest.

Kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku aunimetuse kandidaate saavad esitada nii üksikisikud kui ka organisatsioonid kodulehel www.siseministeerium.ee/kodanikupaev kuni 10. novembrini. Ettepaneku tegemisel tuleb kirjeldada kandidaadi panust kohalikul või ühiskondlikul tasandil. Kõik ettepanekud vaatab läbi Siseministeeriumi juurde loodud komisjon, kuhu kuuluvad riigiasutuste ja kodanikuühenduste esindajad. Et komisjon saaks teha kaalutletud otsuse, on oluline lisada oma ettepanekule põhjalik põhjendus.

Kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku tiitli pälvinud inimesed on oodatud pidulikule kodanikupäeva tänutseremooniale 28. novembril Tallinnas.

Kodanikupäeva aumärgisaajate nimekirja alates 1998. aastast saab näha riigiportaalis eesti.ee.