artikkel

Esmakordselt kohtuvad Eesti organisatsioonid väitlusturniiril

laine
SpeakSmart 11. juuni 2016
Foto: SpeakSmart

Laupäeval, 11. juunil kohtuvad Eesti ettevõtete, riigiasutuste ja vabaühenduste 12 meeskonda esimest korda väitlusturniiril. Nad tunnevad huvi argumenteeritud mõtetevahetuse järgi ning näevad vajadust neid oskusi ühiskonnas edendada.

PUNKT on sportlik turniir, kus võitjaks ei osutu kiireimad jalad, vaid tugevaim argument. PUNKTile pannakse algus enne suurt suve – 11. juunil MEKTORYs. Turniiri peakohtunik Yoko Alender ütleb, et väitlus õpetab nii mõtlema ja mõtteid struktureerima kui ka vastaspoolt kuulama: “Näen iga päev oma töös, kui suur kasu on sellest, kui inimene oskab mõtteid struktureerida, kui meeldiv ja tulemuslik on vestelda partneriga, kui tema mõtted on argumenteeritud. Iga tänapäevane ettevõtte peab küsima: miks me oleme olemas, kelle jaoks oleme olemas? Edasi on oluline, et ühiselt leitud vastust ka iga ettevõtte töötaja oma mõtete, tegude ja tegevuse kaudu edasi anda oskab,“ selgitab Yoko Alender.

Turniiril osalevad võistkonnad, kes pole kas kunagi varem väidelnud või õpivad väitlust oma organisatsiooni väitlusklubis. Osalejad esindavad väga erineva profiiliga organisatsioone, näiteks on õigusspetsialiste advokaadibüroodest Primus ning SORAINEN, Tallinna Linnavalitsusest ja Riigikontrollist kui ka töötajaid Playtech Estoniast, CGI Eestist ning vabakonna esindajaid Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidust. 

Väitlusmeeskonnad on kaheliikmelised ja kokku saab väidelda kolm korda, millele järgneb finaal. Üks teema on antud osalejatele juba varem, kaks teemat öeldakse 15 minutit enne vooru algust.

“Otsustasime osaleda, et panna proovile nii ennast kui ka väitlusklubi, mis tegutseb meie organisatsioonis juba mõnda aega, ning omandatud teadmised, et teada saada, milleks me võimelised oleme. Ootusi meil ei ole, aga tahaks proovida, mida tähendab osaleda väitlusturniiril”, ütleb Aljona Kallaste, Tallinna Linnakantselei jurist ja turniirile esimesena registreerunud meeskonna liige.

Milline näeb üks väitlus välja? Ümber laua istuvad neli inimest ja üritavad üksteist üle mõelda. Üle laua lendab nalju ja hõikeid, aga peas mõtleb igaüks oma järgmisest argumendist ja üritab teha selgemat mõttestruktuuri, kui teisel pool lauda istuvad kolleegid. Saanud juhendajalt sõna, võtab Madis koha laua otsas ja alustab kõnega. Tal on viis minutit, et argumenteeritult ja veenvalt kõneleda, miks peaks Eestis asendama ajateenistuse kutseliste sõjaväelastega. Mängu lähevad kõik inimliku veenmise vahendid – kehakeel, silmside, hääletoon, argumendid, lood. Kui Madis on lõpetanud, alustab Kristiina vastuargumentidega. Ja järgmine. Ja järgmine, kuni kõik laua ääres on saanud oma sõna. Nii ta käib, üks väitlus.

Turniiri korraldab sotsiaalne koolitus- ja konsultatsiooniettevõte SpeakSmart, argumenteerimisoskuste õpetaja ning organisatsiooni väitlusklubide korraldaja Eestis. PUNKT turniiri partneriteks on Mektory, Director meedia, Sangar ja Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves. 

Lisainfo:
Helina Loor
SpeakSmart tegevjuht
+372 520 8549
helina.loor@speaksmart.ee