artikkel

Feministeerium hoiab naisküsimuse tähelepanu all

laine
Kaira Västrik 13. aprill 2016
Foto: Feministeerium

Mõnikord ei saa kodanik arugi, et ta haritud sai. Hea Kodaniku kodanikuhariduseteemalises numbris esitleme kolme vahvat kodanikuhariduslikku algatust, mis utsitavad meid rohkem mõt­lema, osalema, vastutama, tasakaalustama, kuulama, arutlema ja sõna sekka ütlema – isegi kui seda otseselt ei paluta teha. Ning mis kõige tähtsam: ei midagi kohus­tuslikku ja ei mingit tuupimist.

Eestis leidub aktiivseid naisõigusla­si ja veel rohkem feminismist hu­vitatuid. Aet Kuusik, Brigitta Davidjants, Kadi Viik ja Nele Laos lõid Feministeeriumi blogi, kus erineva tausta­ga feministid kirjutavad nii päevakajalis­tel kui ka igavikulistel teemadel ning hu­vilised saavad lugeda ja arutleda.

Algatajad loodavad, et annavad feministidele energiat ja ülejäänud ühiskonnale uusi perspektiive. Lisaks päevakajalistele ja isiklikele teemadele on autorid üritanud edasi anda põhiteadmisi ja näiteks feminismisõnastikku kasutavad rõõmuga mõnedki ülikoolid.

Väga suur osa tööst on vabatahtlik. See on kahe otsaga asi, sest vabatahtlikkus annab küll sõltumatuse rahastajate meelsusest, kuid tähendab ka, et kõik sõltub tegijate muudest toimetustest. Naised tahavad teha asju nii, et neil oleks lõbus ja huvitav.

Rahaga on tegelikult toetanud Norra ja Eesti riik ning kaasa on löönud väga erinevad koos­tööpartnerid, ka rahvusvahelised. Luge­jaidki on lisaks Eestile Suurbritannias, Soomes, Rootsis, Prantsusmaal, Belgias, USAs jne. On ka lootust, et venekeelne leht toob lugejaid juurde postsovetlikust ruumist, näiteks on suurt huvi üles näida­ nud armeenlased.

Mõttekaaslased moodustavad vaba ja suhteliselt ebamäärase võrgustiku ning teemavihjeid saavad naised igalt poolt. Nad võtavad ise huvitavate inimestega ühendust ja inimesed omakorda nendega, vastastikku ergutatakse sõna võtma neid ja partnereid. Nad on ka autorite ja toe­ tajatega kohtunud, et rohkem ajusid kaa­ sata. Fänne on feministeeriumil tekkinud aja jooksul paar tuhat, igakuiseid lugejaid 7000–9000. Vaevalt kõik lugejad ennast feministina määratlevad, aga huvi neil järelikult on ja teemad kõnetavad.

Feministeerium on feministlik portaal, kus vaetakse üldjuhul asju naiste ja feministide vaatenurgast, aga tegijaid huvitab ka maskuliinsuse teema ja probleemid, mida mehed ühiskonnas kogevad, eriti see, mis jääb valitseva mehelikkuse varju. Naisi huvitab ka sooline tasakaal poliitikas – Eesti poliitikas pole seda ajaloos kunagi olnud, see on probleem esindusdemokraatia vaatenurgast ning loomulikult probleem naistele. Eestis on olukord, kus abordi õigusliku reguleerimise üle otsustavad 74 meest ja 27 naist. Samad inimested langetavad otsuseid, kuidas jaotada riigi raha või reguleerida inimeste pereelu. Feministeeriumi tegijad ei arva, et naiste otsused ilmtingimata teistsugused oleksid, aga vähemalt oleks arvesse võetud rohkem argumente. Muudatused ei tule iseenesest ja nende ellukutsumiseks on vaja julgust, tahet ja järjekindlust.