artikkel

Hea Kodaniku suvenumber: Aktivistid on kadunud? Ei, elagu aktivistid!

laine
20. juuni 2016
Foto:

Hea Kodaniku suvenumber vaatab mööda numbritest, mille järgi kodanikuühiskond on justkui kokku kuivamas, ning pöörab pilgu aktivistide poole, kes statistikas ei kajastu. 

Uurime kodanikuühiskonda formaalsest ja eriti mitteformaalsest küljest, sest paljude algatuste taga polegi liikmeid ega organisatsiooni – mõttekaaslasi kogutakse ja poolehoidu maailmavaadetele või protesti poliitikatele näidatakse teistmoodi.

Kaanepildi joonistas Tijn Nelemans.

Rait Kuuse, Madle Lippus ja Brigitta Davidjants vaatavad aktivistidele kolmest eri suunast.

Aktivistid on kadunud? Ei, elagu aktivistid! Mari Öö Sarv otsib kaaneloos põhjusi, miks inimesed ühingutega liitumise asemel panustavad miljonil muul moel. Lühidalt: sest nad saavad.

Leksika rubriigis avaldame aktivistide välimääraja. Sildista kõik oma tuttavad ära!

Brigitta Davidjants vestles aktivistidega tänavalt ja uuris, mis on eduka aktsiooni saladus. Kogemustest Reidi tee meeleavaldustest ja Aitäh-kogukonnast räägivad Tuuli Roosma, Helen Sooväli-Sepping ja Greete Kõrvits.

Välismaa rubriigis kirjutab Kristina Mänd, kes osales Bogotás rahvusvahelisel kodanikuühiskonna nädalal ja tegi märkmeid, mis muretab globaalset vabakonda ja kuidas see Eestisse ulatub.

Kõik see aeg, mis reklaamitööst üle jääb, kulub kodanikuaktivismi peale ära, ütleb Juho “Jube Juss” Kalberg. Mari Öö Sarv küsitles, miks ta ametnikke segamas käib ja kuidas oma hääle kuuldavaks teeb.

Nõu ja kogemuse rubriigis kõrvutame kohe teooria ja praktika: Kuidas inimesi leida, kaasata ja kõige paremini ära kasutada? Internetist ammutas nõuandeid Brigitta Davidjants, kohe seejärel annab eksperdinõu Fontese juht Külli Lilleorg ja täiendab värskete kogemustega Klelia Peterson.

Noore tegija rubriigis tutvustab Ivan Lavrentjev Vladimir Sveti: TEDxLasnamäe korraldajat ja õiguskantsleri nõunikku.

EMSLi tegemistest praegu kõige olulisemana põhjendab Siim Tuisk vabaühenduste riigieelarvest rahastamist, tutvustab rahastamise variraporti tulemusi ja annab lubadusi. EMSLi uudistes suvekoolist, sünnipäevast, nõukogust, mitmekesisusest ja kogukonnapraktika laienemisest.

EMSLi liikmete rubriigis tutvustame ühe liikme asemel pikemalt loomakaitsjate loodud võrgustikku: ühisosa on ju suur ja koos saab kõvemat häält teha.

Poolt ja vastu rubriigis otsib Gerli Nimmerfeldt uuringust vastust küsimusele, kas venekeelseid vabaühendusi peaks toetama teistmoodi kui eestikeelseid või piisab lihtsalt venekeelsetest võimalustest.

Head lugemist!

Hea Kodaniku kirjastamist ja levitamist rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.