Uudised

Hõimupäevade aeg on käes

laine uudised-laine
14. oktoober 2015

Iga aasta oktoobrikuu kolmanda nädala laupäeval heisatakse riigilipud, et tähistada soome-ugri rahvastele pühendatud hõimupäeva. Oktoobrikuu vältel üle terve Eestimaa toimuvale üritustele on saabumas kultuuritegelasi, kodanikuaktiviste ja folklooriansambleid lähemate ja kaugemate sugulasrahvaste juurest.

Hõimupäevade põhisündmused toimuvad käesoleval nädalal. Reedel, 16.oktoobril kell 13.00 algab Tallinna kinos Artis rahvusvaheline konverents „Soome-ugri (o)opositsioon“,  kus soome-ugri rahvaste maailmakongresside korraldajad ja kodanikuühiskonna liidrid  arutlevad hõimurahvaste hetkeseisu ja tuleviku üle.

Hõimupäevade filmiõhtud toimuvad 13.-16. oktoobrini Tallinna kinodes Artis ja SuperNova, Tartus Eesti Rahva Muuseumi Näitusemajas ja Genialistide klubis. Tänu rahvuskultuuriseltsidele, loomeliitudele ja koolidele toimub kontserte, näituseid ja kultuuriõhtuid lisaks Tallinnale ja Tartule ka paljudes maakondades. Näiteks teeb ersa meestelauluansambel Morama koos seto Mokornulga leelokooriga kogu nädala kestva ringsõidu Lõuna-Eestis. Traditsiooniks on muutunud hõimurahvaste klassikalise muusika tutvustamine mõisakoolides.

Kõige kaugem ja erilisem külaline on neenetsi arhailist laulustiili valdav Tatjana Lar, kelle kontsert toimub kolmapäeval, 14. oktoobril jazziklubis Philly Joe´s.  Ehedat folkloori tutvustavad ka mari tantsuansambel Kna Vel, komi ansambel Ezõs Voit, soome duo Kajo, ungari muinasjutuvestja András Berecz ning viiuldaja Erzsábet Mészaros, udmurdi krežiduo  Ošmeso Šajer. Udmurdi ja bessermani kultuuripärandit läbi isikliku vaatenurga tutvustab EMTA pärimusmuusikadoktorandi Maria Korepanova emotsionaalne kontsertetendus „Mälu“, mida kantakse ette nii Tartus kui ka Tallinnas.

Hõimupäevade peakontserdid toimuvad 15.oktoobril kell 18.00 Tartu Ülikooli aulas ja hõimupäeval, 17. oktoobril kell 17.00 Mustpeade majas, kus  astuvad üles kõik külla saabuvad folkloorirühmad ning ka Eestis tegutsevad soome-ugri kogukondade ansamblid. Mustpeade maja kontserdil löövad kaasa ka ungari folkmuusika säravad interpreteerijad –  Bea Palya ja Balazs Szokolay Dongó.

Huviväärseid üritusi jagub hõimupäevadel kõikidele vanusegruppidele. Täna, 13. oktoobril kell 19.00 teeb Tallinna kohvikus Must Puudel sissejuhatuse nädala jooksul toimuvatesse hõimuklubi tantsuõhtutesse komi ja ersa seltside korraldatud etnodisko „Hõimu-party Atte-dive“ ehedate soome-ugri muusikavideode ja lauljate-pillimeestega. Sugulasrahvaste tantse saab õppida Tallinna ja Tartu tantsuklubide eestvedamisel Tallinnas Hopneri majas, Tartus Tiigi seltsimajas ja Genialistide klubis. Suurem ühine  tantsupidu toimub reedel, 16. oktoobri õhtul Kloostri Aidas.

1931. aastal soome-ugri IV kultuurikongressi otsusel peetakse hõimupäeva Eestis, Soomes ja Ungaris iga aasta oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. Viimastel aastatel on ka Venemaa soome-ugri aladel võtnud hõimupäevade tähistamine üha suuremaid mõõtmeid. Eestis peeti hõimupäevi laialdaselt juba 1930ndatel aastatel,  tänuväärne traditsioon taastati taasiseseisvunud Eestis 1988. aastal. Seekordsed hõimupäevad toimuvad juba 27. korda.

Hõimupäevade kava, esinejate tutvustused ja sümboolika leiab MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kodulehelt.

Lisateave:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Jaak Prozes, Kadi Raudalainen
6445119, 6445155
info@fennougria.ee
www.fennougria.ee