artikkel

Kadrina naissalga sädet* täis aasta

laine
Anneli Nagel 13. jaanuar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Kadrina Tuletõrje Seltsi Naissalga tegemisest jutustab Anneli Nagel.

Kadrina Tuletõrje Seltsi naissalk tähistas äsja oma teist sünnipäeva. Aasta sisse mahub palju põnevat – uisuväljaku rajamine (loomulikult koos piduliku avamise ja peoga), tule-, vee- ja jääteemalised ohutuspäevad, Virumaa noorteringide seiklusliku õppepäeva korraldamine sajale osalejale, laste luule- ja joonistusvõistlus tuletõrje ja pääste 100 auks, heategevuslik loterii pritsumeeste lipu taastamiseks, pop-up-kohvik, kodunõustamised ja palju muid toredaid kohtumisi omakandi inimestega.

Just inimesed ise ongi põhjuseks, miks naissalk tegutseb – inimesed, kelle jaoks seda teha ja kellega koos seda teha. Kadrina on nii mõnusa suurusega kohake, et kõik tunnevad kõiki või õigemini, sa tead kedagi, kes teab kedagi, kes sind aidata saab ja tahab. On tekkinud selline mõnus sünergia. Linnas ei kujuta ette, et aitäh oleks piisav maksevahend, siinkandis see toimib. Hea näide oli Kadrina vabatahtliku pääste 95. sünnipäeva kontsert-aktus ägedate esinejate ja üllatustega – ega ju iga päev näe küpses eas rahvatantsijaid-prouasid nublu (jah, räppar nublu) saatel jalga keerutamas. Aga nii aktusel juhtus, kui Kukerpillide „Rotterdam“ ootamatult nublu samanimeliseks looks muundus.

Erilist heameelt teeb, et noorteringis jätkub särasilmseid lapsi. Alustasime 2.-3. klassi lastega, ja kui esimene hooaeg hakkas lõppema, siis suuremate mure oli, et kas nad ikka uuel kooliaastal saavad jätkata, nad ju ei ole enam 3. klassis. Said ikka ja võibolla… võibolla saab neist keegi ka suurena päästjaks. Igatahes teadlikumad ja hoolivamad kodanikud saavad neist kindlasti.

Naissalga jaoks vahest kõige suurem murekoht on päris oma ruumide puudumine – päästeala noortering toimub nii noortekeskuses kui ka pritsumajas, asju hoiustatakse lausa neljas eri paigas, mis eeldab head planeerimist ja tegevuste läbimõtlemist. On juhtunud, et nii mõnigi hea äkkmõte on jäänud seetõttu ellu viimata, et vajalikke asju nüüd ja kohe kätte ei saa. Küllap veidi kaugemas tulevikus ehitame välja ka pritsumaja teise korruse, praegu peame nii suure ja mahuka projekti jaoks veel veidi kasvama.

Ja mõnikord võiks ööpäevas pisut enam kui 24 tundi olla, et kõik head mõtted teoks saaks. Aga küllap kunagi ikka saavad.

*Säde – Lääne-Virumaa sädeorganisatsiooni nominent, Aasukalda maa- ja merepäästekomando nägemus naissalgast