artikkel

Olgem ise enda valimiste valvurid!

laine
6. mai 2024
Foto:

Euroopa Parlamendi valimisteni on laias laastus kuu aega. Need on Eesti jaoks juba viiendad europarlamendi valimised – just äsja 1. mail täitus Eestil 20 aastat Euroopa Liidu liikmena.

Valimisaktiivsus Euroopa Parlamendi valimistel kipub Eestis aga madal olema. Kas põhjus on selles, et europarlament on meie jaoks ikkagi küllaltki uus asi? Või pole õhus piisavalt käivitavaid teemasid, poliitilist konflikti? Ehk ei pinguta erakonnad ise kah teiste valimistega võrreldes piisavalt, et valijaid hääletama motiveerida?

Nende küsimuste üle arutles politoloog Mari-Liis Jakobson juba paar nädalat tagasi ERRi portaalis. „Lugege programme, kuulake debatte ja usutlusi kandidaatidega. Või veel parem, minge küsige kandidaatide käest ise järele, [mille eest nad europarlamendis seisaksid],“ lõpetab Jakobson oma artikli.

Oota, aga kas Vabaühenduste Liit valimisi ikka valvab ka?
Sel korral mitte. Põhjus on lihtne: ressursse pole.

Aga saadame lähipäevil kõigile kandidaatidele kirja, milles tuletame meelde hea valimistava järgimise tähtsust. Samuti ärgitame meid kõiki olema järgmiste nädalate jooksul ise enda valimiste valvurid! 

Ja sedapuhku tähenduses, et keeraks nüüd oma eurohuvi termomeetri leige pealt soojemaks – ja sütitaks nii enda kui ka teiste tahtmist kandidaatide ning teemade kohta huvi tunda, küsimusi küsida, kampaaniategevusi tähele panna. Et siis 6.-9. juunil ka valimiskasti juures teadlikku ja demokraatlikku häält teha. Olgu paberil või digitaalselt.