artikkel

President Ilves tunnustas Vihulas vabatahtlikke

laine
6. detsember 2015
Foto: Toomas Tatar /VPK

“Eesti saab olla vaid selline, milliseks me ise teda teeme. Ta saab olla vaid meie unistuste ja tegude koondsumma. Alati on valik, kas laseme otsustada kellelgi teisel ja siis kritiseerime nende teiste otsuseid, või otse vastupidi: teeme ja otsustame ise, kuidas muuta oma kogukonna või kellegi teise elu paremaks, aidata abivajajat ilma omakasu saamata,” ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Vihula mõisas toimunud vabatahtlike tunnustamisel.

Ta tõdes, et kasu vabatahtlike tegevusest on üldine, sest sellest saavad leevendust konkreetsed inimesed ning tegelikult kogu Eesti, mis on seeläbi palju parem ja avatum paik, ning meenutas, et Eesti inimestele on vabakondlik tegevus alati oluline olnud – ka meie ärkamisaeg oli tegelikult üks suur kodanikualgatus, mis viis lõpuks Eesti riigi loomiseni.

“Mul on hea meel, et seesama usk ise tegemisse ei ole kadunud, vaid viimaste aastatega kasvanud üha suuremaks ning muutunud Eesti elus järjest mõjukamaks,” ütles riigipea.

Ta ei kahtle, et vabakonnaga seotud inimesed on kindlasti ise palju sallivamad ja hoolivamad.

“Konflikte otsides ei saa ju tegelikult teisi aidata, sest nii külvatakse hoopis kurjust ja luuakse veelahet inimeste seas ning tehakse paljud õnnetumaks ja kogu ühiskond tigedamaks, kurjemaks. Kurjus on aga vale teejuht,” rõhutas president Ilves.

“Vabatahtlikkus ei ole omakasu ja selle pealt ei teenita. Teie teate seda. Teiste inimeste tänu ja teie enda hea tunne on loomulik tasu heategevuse eest. Kuigi tihti on raske ja tekib tunne, et laseks ehk teistel edasi teha, ei saa te ju tegelikult oma südame sunnil oma vabakondlikku tööd jätta. Selle eest teile suur tänu ja tänu ka teie lähedastele, kes teid iga päev toetavad,” sõnas riigipea parimate vabatahtlike tunnustamisel.
*
Eilse rahvusvahelise vabatahtlike päeva järel tunnustati Eestis üheteistkümnendat korda vabatahtlikke ning nende kaasajaid ja toetajaid, kelle sõelumist korraldab Eesti Külaliikumine Kodukant Tänavu esitati tunnustusele 148 ettepanekut, hindamiskomisjon valis välja 17:

Triin Noorkõiv – vabatahtlik Tagasi Kooli juures;

Alari Rammo – vabatahtlik erinevate vabaühenduste ja algatuste juures (nt MTÜ Kinoteater, MTÜ Mondo, Arvamusfestival, Sõbralik Eesti jne);

Ants Rummel – MTÜ Avinurme Pritsimeeste Selts, Avinurme Puhkpilliorkester, Kaitseliidu Alutaguse malev;

Salme Siimisker – terviseklubi Pärnus;

Inga Kuus – MTÜ Eesti Naabrivalve;

Eve-Kaia Tamm – vabatahtlik Lääne-Virumaa Vähihaigete Ühenduses ja Lääne-Viru Pensionäride Liidus;

Evelin Smirnov – vabatahtlik Tartu Anne Noortekeskuses ja Lillemajas;

Janek Lass – Leie Põhikooli hoolekogu, MTÜ Vaibla Külaselts, MTÜ Eesti Kartul, Spordiklubi Leie;

Jaan Kelder – SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond;

Maria Derlõs – MTÜ Lasnaidee algataja;

kadunud inimeste vabatahtlikud otsijad Operatiivne Otsingugrupp;

MTÜ Uuskasutuskeskus;

MTÜ Lahendus.net;

Tarmo Tüür – Teeme Ära eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige;

Eesti Noorteühenduste Liit;

Advokaadibüroo Cobalt;

Swedbank kui algatuse Tagasi Kooli strateegiline partner.

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond

pirn

Pilguheit pühapäevasele vabatahtlike tunnustussündmusele

Kokkuvõtvat videot tunnustussündmuse kohta saab vaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=jSQe9qlKMvM&feature=share.
Tunnustussündmus toimus pühapäeval, 6 detsembril Vihula mõisas. Ürituse patrooniks on ja tunnustused andis üle president Toomas Hendrik Ilves, kelle sõnul saab Eesti olla vaid selline, milliseks ta ise teeme. Tänukõnes tunnustuse saanutele rõhutas president Ilves, et suured algatused on läbi aegade Eestis saanud alguse vabatahtlikust tööst.
„Mul on hea meel, et vabatahtlik tegevus on kujunemas paljudele inimestele uueks normaalsuseks ja osaks elustiilist,“ rõõmustas Lasnaidee algataja Maria Derlõš. Sellele viitab ka see, et üha enam ettevõtteid on asunud toetama oma töötajate vabatahtlikku tegevust ning algatama erinevaid heategevusprojekte. Käesoleval aastal said esmakordselt ettevõtete kategoorias tunnustuse tervelt kaks asutust.
Liikumise Kodukant vabatahtliku valdkonna juht Eha Paas kinnitas, et vabatahtlikud loovad turvalisust nii Eestis kui maailmas. „On hea ja kindel teada, et meil on nii palju inimesi ja ühendusi kes reageerivad ühiskonnas toimuvale, ja seda just positiivses võtmes, pakutakse lahendusi, tullakse oma kodunt välja, lüüakse käed külge ja tehakse päriselt midagi ära,“ ei ole Eha Paas kiidusõnadega kitsi.
Vabatahtliku tegevuse üleriigilise tunnustamise eesmärgiks on tuua esile ja avaldada tänu inimesestele, kes on vabatahtlikult panustanud Eesti ühiskonna arengusse. Vabatahtlikud kasvatavad meie ümber sotsiaalset kapitali, märkamist ja hoolimist.
Sel aastal laekus konkursile 148 ettepanekut, mille hulgast tegi valiku hindamiskomisjon. Tunnustuse said 10 vabatahtlikku, 5 vabatahtlike kaasajat ja 2 ettevõtet. Tunnustuse saanute nimesid ja nende tutvustusi saab lugeda siit: http://vabatahtlikud.ee/vabatahtlik-tegevus/tunnustamine/tunnustatavad-2015/.
Vabariiklikku tunnustust korraldatakse 2015. aastal Eesti Külaliikumine Kodukant projekti „Märka vabatahtlikke!“ raames.
Projekti toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
Lisainfo:
Eha Paas
Vabatahtliku tegevuse valdkonna juht
Eesti Külaliikumine Kodukant
tel: +372 517 0214
ehapaas@gmail.com