Uudised

Sallivad kiusuohvrid lugesid teleekraanil ette enda kohta käivat sõimu

laine uudised-laine
22. veebruar 2016

ETV saade “Pealtnägija” palus Eesti inimesi, kes tolerantsuse poolt ja võõraviha vastu sõna võtnud ja selle eest interneti vahendusel rõlgeid kommentaare saanud, neile saadetud sõimu ja ähvardusi teleekraanil isiklikult ette lugema, vahendab ERR

Silja on 27-aastane bioloog, kes sattus põgenikevastaste huviorbiiti siis, kui tegi pärast Vao pagulaskeskuse põlema süütamist mullu septembris Facebookis üleskutse kududa varjupaigataotlejatele mütse ja salle. Tänaseks on ta saanud roppustest nõretavaid sõimu- ja ähvarduskirju ning kommentaare vähemalt 50 erinevalt isikult, kellele tema aktsioon ei meeldinud. Hille Hanso on vabakutseline ajakirjanik ja arenguabi töötaja, kes on islami kultuuri ja põgenike teemal Eesti meedias korduvalt sõna võtnud. 22 aastat Eestis elanud sakslannast hobusekasvataja Ute Wohlrab langes netikiusu aga ka anonüümsete ähvarduskõnede ohvriks seoses oma sallivusele kutsuvate postitustega Facebookis. Täna kaalub ta Eestist minema kolimist. Ajakirjanik Krister Parise puhul on netitrollid sihikule võtnud aga suisa terve tema perekonna.

Saate meeskond võttis selle loo tegemise käigus sõnakamate netitrollijatega ka ühendust, pakkudes neile võimalust avalikkuse ees oma teguviise põhjendada, kuid ükski muidu aktiivne sõnavõtja ei kasutanud võimalust.

Sõnavabadusest ja vihakõnest kirjutas ka mullusügisene Hea Kodanik, loe kaanelugu: “Normaalsuse mõõdupuu ehk kuidas rääkida sellest, mis vallandab hinnangud ja solvangud”

ERR uudist ja Pealtnägija lõiku näeb siin.