artikkel

Sõnaus otsib uusi rohesõnu

laine
19. oktoober 2023
Foto:

16. oktoobrist 30. novembrini toimub uudissõnade konkurss Sõnaus, mis kutsub eeskätt noori pakkuma eesti keelde uusi vasteid keskkonna ja rohepöördega seotud sõnadele.

Kolmandat korda toimuv uudissõnade korje Sõnaus ootab sõnu esitama kõiki keelehuvilisi nii enda nime all kui soovi korral ka anonüümselt. Selleks tuleb täita sõnakorjevorm, mis on leitav Sõnause veebilehel. Veebilehel on ka eraldi vorm klassidele ja teistele kollektiividele, kes saavad ühiselt sõnu esitada.

Laekunud sõnade seast teeb keeleteadlastest komisjon esimese valiku, mis seejärel esitatakse 4.-7. detsembrini rahvalemmiku hääletusele Sõnause Facebooki-lehel. Igaüks saab hääletada oma lemmiku poolt ja lõpuks valib taas komisjon keelereeglitele vastavad parimad sõnad. Parimad sõnad kuulutatakse välja 8. detsembril ehk keeleuuendaja Johannes Aaviku sünniaastapäeval. 

Eraldi tunnustatakse kõige enam sõnu esitanud klassi- ja noortekollektiivi, kes saab auhinnaks kohtumise Eesti Vabariigi presidendi Alar Karisega Kadrioru lossis. Üksikisikutena sõnade esitajad saavad kutse Vabamusse ja enda esitatud sõnaga pusa.

Uudissõnade korje Sõnaus on presidendi kantselei ja Vabamu ühisalgatus, mis toimub juba kolmandat korda ning tänavu toetavad seda ka Euroopa roheline pealinn Tallinn ja Eesti Keele Instituut