artikkel

Käimas on üle-Eestiline Ühisnädal

laine
23. november 2015
Foto:

Täna algab üleriigiline Ühisnädal, mis toob kõikidesse Eesti maakondadesse hulganisti põnevaid sündmusi. 29. novembrini kestval nädalal tehakse kõike seda, mis väärtustab koosloomist ja kogukondlikku ettevõtmist.

Ühisnädala ürituste seast leiab näiteks maakondlikke kodanikuühenduste konverentse, tublimate tunnustusüritusi, talguid, kärajaid, filmiõhtuid, viktoriine, MTÜde avatud uste päevi, kodanikuühenduste ümarlaudu, erinevad õpitube ja vabatahtlikele suunatud tegevusi. Ühisnädala jooksul toimuvad ka mitmed foorumid ja kohtumised, kus saab nii kuulata kui ka ise aktiivselt kaasa rääkida (kodaniku)ühiskonda puudutavatel teemadel. Ühisnädala programmiga, kus on enam kui 200 sündmust saab tutvuda veebiaadressilt www.uhisnadal.ee.

EMSL-laste soovitusi Ühisnädala kavast vaata siit.

Ühisnädala üks korraldajatest Maiko Kesküla Järvamaa Arenduskeskusest ütles, et Ühisnädal rõhutab seda, et riik on meie kõikide asi, mitte üksnes poliitikute või kodanikuaktivistide. “Meie rikkus ja tugevus seisneb selles, et meil on eripalgeline ühiskond, milles on mitmeid arvamusi, kuid meid liidab kogukonda puudutavatele probleemidele lahenduste otsimine. Sel aastal on Ühisnädala üheks teemaks kogukonna turvalisus – väljakutsed, millega kogukond silmitsi seisab ja ühiselt lahendusi pakub.”

Kaheteistkümnes Eesti maakonnas viiakse Ühisnädala ajal läbi ka „Eesti tulevikulugude“ leidmise töötoad, et võimalikult paljud eestimaalased mõtleksid ühiselt, milline on riik, kus tahame elada 25 aasta pärast. Eesti tulevikulugu sünnib kodanikualgatuse korras ja unistada võivad kõik, kellel on tahtmist ja keda ei jäta ükskõikseks meie riigi tulevik.

Aktiivsed noored viivad Ühisnädalal „Noorte osaluskohvikutes“ sündinud ideid maavalitsustesse, et üheskoos arutada, kuidas elu oma maakonnas paremaks muuta ja noorte häält kuuldavamaks teha. Maavanematega kohtumised leiavad aset Hiiumaal, Saaremaal, Lääne-Virumaal, Valgamaal, Ida-Virumaal, Järvamaal, Jõgevamaal ja Võrumaal.

Paljudes Eesti maakondades antakse sel nädalal välja tunnustusi kogukonnas aasta jooksul positiivset muutust loonud mittetulundusühendusele ja inimesele, kes pälvivad ka aunimetuse “sädeinimene”, “vabakondlane” jt.

Ühisnädal on kodanikualgatust ja kodanikuühiskonda tutvustav nädal, mis toimub kolmandat korda ja leiab aset novembrikuu viimasel nädalal 23. – 29. novembril, kodanikupäeva lähistel ning mida korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, külaliikumisega Kodukant ja teiste arvukate partneritega. 2014. aastal viidi Ühisnädala raames läbi 200 sündmust, millest võttis osa ca 10 000 inimest. Need sündmused toimusid igas maakonnas ja neid korraldas kokku üle kuuekümne organisatsiooni.

Lisainfo ja Ühisnädala üle-eestiline programm: www.uhisnadal.ee