artikkel

Tulevikujuhid: Ott

laine
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

2020. aasta suvehakul alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi esimene lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Ott Oja.

Kes sa oled ja millega tegeled? 

Olen Ott ning tegelen vaimse tervise ja haridusmaastiku väljakutsetega. Püüan suunata oma energia asjadesse, mis aitaks teisi ning pakuks mulle põnevust ja õppimisvõimalusi. Need prioriteedid on viinud mind viimastel aastatel kooli õpetama, hiljem õpetajaid ja koolijuhte nõustama ning nüüdseks vaimse tervise vallas poliitikat kujundama. Hindan väga kõrgelt ratsionaalset ja teaduspõhist lähenemist ning proovin sellest lähtuvalt kujundada nii enda elu kui ka tööd.

Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida? 

Programmi algusega paralleelselt alustasin tööd Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni (VATEK) eestvedajana. Selles rollis on mu vastutus väga lai ning kahtlemata on mul üksjagu õppida. Tulevikujuhtide programmis õpime just neid teadmisi ja oskusi, mis aitavad mul olla oma töös edukam ning liikuda paremini VATEKi eesmärkideni. Minu isiklikuks fookuseks on just huvikaitse ja kaasamine kui olulised tööriistad oma sihtide saavutamiseks.

Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha? 

Ühel päeval soovin minna tagasi kooli õpetama, kuid enne tahan aidata luua vaimse tervise toe ja haridussüsteemi, kus tean, et mu õpilased on toetatud ning neil on võimalused ja oskused juhtida oma elu nii kuis seda õigeks peavad. Selleks on oluline, et Eestis toimiks vaimset tervist toetavate oskuste õpe vanematele ja lastele, igaühele oleks tagatud vaimse tervise häirete ennetus ning vajadusel süsteemne ravi.

Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?

VATEKis tegutsedes soovin mõjutada valdkonna poliitilisi suundumusi ning soodustada koostööd erinevate osapoolte vahel. See võimalus on mulle praegu antud ning soovin seda maksimaalselt ära kasutada.

Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?

Ikka ja jälle kipun vaatama filmi “12 vihast meest”. See pakub inspiratsiooni ja õpetussõnu, mis iga vaatamise ja aasta järel vastavalt iseenda tõlgendustele veidi muutuvad. Pärast ligi 20 vaatamist pole see film end minu jaoks ammendanud ning kindlasti jätkan selle juurde naasmist.

Vaata lisa tulevikujuhtide arenguprogrammi kohta.