artikkel

Uus näitus Vabamus suunab teraviku keerulistele rahvastikumuutustele

laine
Foto:

Tunnustatud fotograafi Birgit Püve näitus pealkirjaga #kuidasmekestame on okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu publikule avatud alates 11. maist kuni septembri lõpuni. Näitus püstitab olemusliku küsimuse: kuidas ja kellega koos me järgmised 100 aastat Eestimaal kestame?

Ehkki Püve rändas kaameraga mööda Eestit ringi juba 2018. aastal, püüdes pildile rahvastiku vähenemise ning vananemisega seotud muutused Eesti inimeste argielus, on tänavune koroonapandeemia asetanud need küsimused uude vaatevinklisse. “Nendel fotodel ning inimeste lugudes kajastuvad nii pendelränne Eesti-Soome vahel, Ukraina tööjõud Eestis kui ka Eesti-sisene ränne,” sõnas näituse ühe algataja Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. “Praegune riigipiiride suletus on toonud esile haprad kohad meie majanduses, poliitikas ning laiemates maailmavaatelistes küsimustes. Pandeemia kontekstis aitab näitus #kuidasmekestame meil neid küsimusi – avatust, suletust, ebavõrdsust ja heaolu – uuesti mõtestada, püsides niimoodi äärmiselt päevakajalisena,” märkis Hellam.

Fotograaf Birgit Püve lisas, et ehkki näitus kõneleb tõsistel teemadel, ei peaks seda nägema tumedates toonides. “Kuigi elu keskustest eemal nõuab igapäevaselt tihti suuremat pingutust, on portreteeritud inimesed säilitanud eluterve hoiaku, avatuse ja armastuse Eesti vastu,” sõnas Püve.

Varasemalt on näitus olnud üleval Tallinnas Balti jaama ootepaviljonis, Põlva kultuurimajas, Paide Muusika- ja Teatrimajas ning Kuressaare kultuurikeskuses. 

#kuidasmekestame fotonäitus sündis koostöös Avatud Eesti Fondi, Eesti Koostöö Kogu, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Tööandjate Keskliidu, Mainor ASi, TalTechi, Teenusmajanduse Koja, Vabaühenduste Liidu ja mitmete vabatahtlikega. Samal #kuidasmekestame rände- ja rahvastikuteemal toimusid 2018. aasta lõpus ja 2019. aastal kogukondlikud arutelud ja ideetalgud üle Eesti. Vaata sündinud ettepanekuid siit: www.kestame.rahvaalgatus.ee

FOTOGRAAFIST: 
Birgit Püve on vabakutseline fotograaf, kelle töid on näidatud isikunäitustel Eestis, Poolas, Venemaal, Saksamaal ja Suurbritannias ning grupinäitustel nii Euroopas kui ka Ameerikas. Tema töid on ilmunud mainekates väljaannetes nagu The Guardian, The Washington Post ja The New York Times ning ta on pälvinud rahvusvahelisi auhindu, sealhulgas konkurssidelt The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize Londonis, LensCulture Exposure Awards Pariisis ja PDN Photo Annual New Yorgis. Kolmel aastal on ta saanud Eesti Pressifotograafide Liidu korraldataval konkursil kategooriavõidu – kahel aastal portreede ja viimati spordi kategoorias.

Oma töödes on ta seni keskendunud peamiselt mälu ja identiteedi uurimisele. Sealhulgas on Püve uurinud näiteks eestlaste identiteeti seerias “Eesti dokumendid” ja Vao majutuskeskuse elanike suhet neid ümbritseva uue tundmatu keskkonnaga seerias “Varjupaik/Sanctuary”. Näituseprojektide kõrval teeb ta kaastööd Eesti ja välismaa väljaannetele ja kirjastustele ning töötab osaajaga Arvo Pärdi Keskuse arhiivis.

Lisainfo: 

Keiu Telve 
Okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu tegevjuht 
telefon: 53843779  
e-post: keiu@vabamu.ee  
www.vabamu.ee