artikkel

Uus veebiplatvorm Ausa Riigi Valvur

laine
13. november 2023
Foto:

Ausa Riigi Valvur koondab andmepõhiseid veebitööriistu, mis võimaldab kõigil kodanikel uurida Eestis tehtud poliitiliste otsuste ausust. Selleks on ühes nn juhtpaneelis koos teave, mis on muidu sageli erinevate asutuste hallatavatel veebilehtedel laiali ja raskesti kättesaadav. Ausa Riigi Valvuri tarbeks on andmed harmoneeritud ja kergesti kättesaadavaks muudetud.

Veebiplatvorm võimaldab kodanikel erinevat andmetel põhinevat teavet otsida, järjestada ja interaktiivselt filtreerida. Sellega aitab Ausa Riigi Valvur suurendada Eesti demokraatlike otsustusprotsesside läbipaistvust, ausust ja võrdsust ning jälgida erinevaid institutsioone võimalike huvide konfliktide, ebakohase mõju või isegi võimaliku korruptsiooni osas.

Platvormi taga olev tehnoloogia (D3.js) arendati esialgselt välja New York Timesi poolt, et muuta keerukad andmestikud laiemale publikule kättesaadavaks. Kõik andmestikud on ühtlasi alla laaditavad, kuna platvorm toetab avatud tarkvara ja avatud andmete põhimõtteid.

Veebileht sisaldab kolme erinevat andmestikku:
Riigihangete registri andmed
e-Äriregistri andmed
Erakondade rahastamise aruanded

Andmestikud, mida Ausa Riigi Valvuris kasutatakse, saadakse eranditult Eesti erinevate institutsioonide ametlikelt veebilehtedelt.

Ausa Riigi Valvur on osa üle-Euroopalisest Integrity Watchi programmist, mis käivitati esmakordselt oktoobris 2014. aastal Transparency International EU (TI EU) poolt Daniel Freundi, endise Rahastamise ja Poliitika meeskonna huvikaitse juhi eestvedamisel. Eestis Koordineerib projekti MTÜ Korruptsioonivaba Eesti. Projekti rahastab Euroopa Komisjon.