Uudised

Vabaerakond soovib oma ettepanekutega soodustada vabaühenduste iseseisvat toimetulekut

laine uudised-laine
30. august 2017
Vabaerakond saatis vabaühendustele avatud aruteludokumendina omapoolsed ettepanekud, kuidas vabastada kodanikuühiskond poliitilise raha sõltuvusest ja luua neile paremad tingimused iseseisvaks tegevuseks. Tegemist on kevadel avalikustatud demokraatia edendamise ettepanekute loogilise jätkuga, mis seab kesksele kohale just vabaühendused.
 
„Meie hinnangul on Eesti mittetulunduslik ehk kolmas sektor jõudnud tänaseks stagnatsiooni, kus ollakse vastakuti kolme omavahel seotud suure probleemiga, mis takistavad edasist arengut,“ ütles Vabaerakonna juhatuse liige ja ettepanekute üks koostajatest Kaul Nurm. 
 
Kuna valitsus ja omavalitsused peidavad oma funktsioonid erinevatesse sihtasutustesse ja MTÜdesse, saavutamata suuremat säästu ning efektiivsust, on Nurme sõnul saanud paljudest organisatsioonidest mugav tööriist avaliku võimu teostamiseks. Maksu- ja Tolliameti andmetel ulatus mittetulundussektori kogutulu 2015. aastal 1,6 miljardi euroni, samas kui valitsusväliste mittetulundusühingute ja sihtasutuste ehk vabaühenduste kogutulu oli üksnes 456 miljonit eurot. „Vabaühenduste tulud moodustavad vaid 28% kogu kolmanda sektori tulust ning nad sõltuvad paljuski riigi poolt tellitavatest töödest.“
 
Teine probleem on vabaühendustele tehtud eraannetustele ja toetustele rakendatud kõrge maksukoormus, mis ei võimalda annetamiskultuuril välja kujuneda. Statistikaameti andmetel annetasid Eesti eraisikud ja ettevõtted tunamullu vaid ligi pool protsenti oma tuludest erinevatele ühendustele, mis on väga tagasihoidlik võrreldes paljude teiste arenenud ühiskondadega. „Käsu korras ei pane kedagi annetama, kuid riigi ülesanne peab olema eraannetusi rohkem soodustada. See loob parema elukeskkonna ja aitab avada kodanikuühiskonna potentsiaali, riigiasutused ei oska ega saa alati kõike teha. Olukorda muudaks oluliselt vabaühendustele tehtud annetuste vabastamine tulumaksust,“ lisas Nurm.
 
Kolmas probleem tuleneb kahest eelmisest ning paneb küsima, kui vabad on meie vabaühendused. „Eesti vabaühenduste keskne mure on täna neile osaks saav kõrge maksukoormus, mille tulemuseks on eraannetuste eemale peletamine ja vabaühenduste süvenev toetussõltuvus valitsussektori eelarverahadest,“ lisas Nurm. Riigieelarveline toetus on mõnikord õige ja vajalik, kuid see võib piirata vabadust ja loovust, kui raha andmine käib otse või kaudselt läbi ministeeriumite ja parteikontorite.
 
Eesti vabaühendused on loodud küll alt üles, kuid paljud neist satuvad varem või hiljem finantssõltuvusse avaliku sektori rahastamisotsustest ning see on pinnas poliitiliseks rahajagamiseks ja korruptsiooniks. 
 
Vabaerakonna Kodanikuühiskonna edendamise ettepanekute pakett pakub välja lahendusi, kuidas vabaühenduste omaalgatust, erainitsiatiivi ja neile tehtud eraannetusi soodustada.
 
Aruteludokumendi kohta ootab Vabaerakond arvamusi ning kirjalikke ettepanekuid 10. oktoobrini. 
 
 
 
Lisainfo:
Kaul Nurm
Vabaerakonna juhatuse liige
5664 7800
 
 
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544