artikkel

Vabaühenduste liit käivitas rahvaalgatuse katuseraha kaotamiseks

laine
31. oktoober 2017
Foto: Mari Öö Sarv
Vabaühenduste liit alustas rahvaalgatusveebis allkirjade kogumist ettepanekule lõpetada riigieelarvest toetuste jagamine ilma avaliku konkursita.

Kuna soovituslikud vabaühenduste rahastamise põhimõtted ei leia järgimist, panevad algatajad ette lisada uus reegel riigieelarve baasseadusse.

Vabaühenduste liidu juhataja Maris Jõgeva sõnul ei aita parteide kingitused vabaühendusi elujõulisemaks, vaid hoopis takistavad kodanikuühiskonna arengut. “Katuserahale pole kõigil võimalik võrdselt ja läbipaistavalt konkureerida, otsused on hämarad ning ilma mõjuta. Vabaühendused on väärt strateegilisemat partnerlust riigiga, mitte erakondade kodukandis häälte ostmist,” lisas Jõgeva.

Samuti peab ta probleemiks, et üle ametnike pea tehtavad otsused raskendavad koostööd partneritega vabakonnas ning katuseraha on antud nii korruptiivselt iseendaga seotud ühinguile kui ka kasutatud lehmakauplemiseks opositsiooniga.

Katuseraha ehk regionaalseid investeeringutoetusi jagab parlament riigieelarve teise ja kolmanda lugemise vahel ja tänavu oli nende maht üle nelja miljoni euro. Üle poole summast jäi avalikule sektorile, ülejäänu vabaühendustele. Kokku tehti viimati üle 500 niisuguse eraldise.

Rahvaalgatuse leiab https://goo.gl/85q9wF. Riigikogus kollektiivse pöördumise menetlusse võtmiseks on vaja tuhandet toetusallkirja vähemalt 16aastastelt Eesti elanikelt.

Katuserahast varem kirjutatut: http://heakodanik.ee/katuseraha/.

Lisainfo:

Andrei Liimets
5666 5142
andrei@heakodanik.ee