Uudised

Venemaa Hääled keskenduvad märtsikuistele presidendivalimistele

laine uudised-laine
14. detsember 2017
Avatud Eesti Fondi arutelusari Venemaa Hääled laseb täna kõlada Rootsi välispoliitikaeksperdil Olof Ehrenkronal ning kolmel hästi tuntud vene ajakirjanikul: Andrei Lošakil, Maria Eismontil ning Sergei Smirnovil. Mõttevahetus keskendub seekord lähenevatele presidendivalimistele Venemaal märtsis 2018.

Sissejuhatava ettekande teeb pikaajalise kogemusega poliitikavaatleja ning -ekspert Olof Ehrenkrona, kes aastatel 2006-2014 töötas Carl Bildti vanemnõunikuna Rootsi välisministeeriumis ning juhtis Rootsi peaministri kabineti poliitikaplaneerimise osakonda aastatel 1991-1994. Praegu on Mõõduka Koalitsioonipartei ridadesse kuuluv Ehrenkrona Rootsi konsul Ahvenamaal ning kirjutab regulaarselt Rootsi ühes suuremas päevalehes Svenska Dagbladet. Oma ettekandes keskendub Ehrenkrona Vene presidendivalimiste mõjule Euroopas, pöörates erilist tähelepanu Põhjala riikide ning Baltimaade suhetele Venemaaga.

Avaettekandele järgneb vestlusring, kus osalevad kolm nimekat Vene ajakirjanikku. Sergei Smirnov on vene feministliku punkansambli Pussy Riot liidrite Maria Aljohhina ja Nadežda Tolokonnikova asutatud sõltumatu infoportaali MediaZona peatoimetaja. MediaZona keskendub eeskätt erinevatele õiguslikele probleemidele, kohtulahenditele ja karistussüsteemile Venemaal. Uuriv ajakirjanik Maria Eismont kirjutab praegu päevalehes Vedomosti. Kolmas panelist Andrei Lošak on tuntud nii kirjutava ajakirjaniku kui teleajakirjanikuna (NTV, Dožd), infoportaali Takie Dela asutaja ja peatoimetajana (2015-2016); lisaks on Lošak 2015. aastal vene parima dokseriaali auhinna võitnud “Reis Peterburist Moskvasse: eriline teekond” autor. Vestlust juhib Eestis elav ajakirjanik ja ühiskonnategelane Artemi Troitski. 

“Avatud Eesti Fondi Venemaa Häälte vestlussarjas on tegu juba kuuenda üritusega sel aastal. Peame väga oluliseks, et meie kaasabil saab olukorrast Venemaal kuulda ilustamata ning otseallikatest. Arutelusarja üks eesmärk on alati olnud juhtida tähelepanu demokraatlike väärtuste ja inimõiguste olukorrale,” märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. 

Venemaa Häälte otseülekannet saab kell 13-15 jälgida ERRi vahendusel. Ürituse töökeeled on inglise ja vene keel, ülekanne toimub sünkroontõlketa. 

Venemaa Hääled on Avatud Eesti Fondi arutelusari, mis lahkab ühiskondlikku ja poliitilist olukorda Venemaal tuntud Vene mõtlejate, ühiskonnategelaste ja inimõiguslaste käsitluses. Arutelude eesmärk on tutvustada erinevaid vaateid Venemaa tegelikkusele ja luua kõlapinda ka arvamustele, mis Venemaa ametlikes infokanalites kajastamist ei leia. Sarja raames on Eestis esinenud näiteks inimõiguslased Ljudmilla Aleksejeva, Valeria Novodvorskaja ja Lev Ponomarjov; satiirik Viktor Šenderovitš, teleajakirjanik Leonid Parfjonov, kirjanik Lev Rubinštein, ühiskonnategelane ja muusikakriitik Artemi Troitski, keskkonnakaitsja ja kodanikuaktivist Jevgenia Tširikova, ajakirjanik Maša Gessen, politoloog Dmitri Oreškin, ajakirjanik Jevgenia Albats, sotsioloog Aleksei Levinson, kirjanik Vladimir Voinovitš, opositsioonipoliitik Vladimir Kara-Murza ja paljud teised.

Lisainfo: Jete Aljasmäe; jete@oef.org.ee; 615 5700

Meediapäringud: Mari Roonemaa; mari@oef.org.ee; +37256454598