Uudised

Venemaa hääled kutsuvad kino- ja vestlusõhtule

laine uudised-laine
5. september 2017
Avatud Eesti Fond kutsub üritustesarja „Venemaa hääled“ raames 8. septembril kell 17.00 kinno Artis (Estonia pst 9, III korrus) filmi “Nemtsov” linastusele  ja vestlusõhtule Vladimir Kara-Murzaga!

Ajakava:

  • 17:00 film „Nemtsov“ (66 min). Film on venekeelne, inglisekeelsete subtiitritega
  • 18:10 – 19:15 Vladimir Kara-Murzaga vestleb vabakutseline ajakirjanik Neeme Raud, järgnevad küsimused publikust.
  • 19:30 – 20:00 Vein ja suupisted

NB! Vestlus toimub inglise keeles. Üritus on tasuta!

Vladimir Kara-Murza on Vene demokraatliku kodanikuliikumise Avatud Venemaa (Open Russia) aseesimees. Kara-Murza oli 2015. aastal mõrvatud vene opositsiooniliidri Boriss Nemtsovi pikaajaline kolleeg ja nõunik ning juhib praegu ka temanimelist fondi. Varem on Kara-Murza on olnud Vene opositsioonimeelseid jõude koondava Rahva Vabaduse Partei (PARNAS) asejuht ning endine Riigiduuma kandidaat. Ta on andnud tunnistusi Venemaa tegevuse kohta nii Euroopas kui USA parlamendis. Just tema tunnistus mängis 2012. aastal võtmerolli nn Magnitski seaduse vastuvõtmisel, mille tulemusena kanti USA ja Euroopa Liidu musta nimekirja inimõigusi rikkunud vene ametiisikud.

Ta teeb pidevat kaastööd paljudele ajakirjandusväljaannetele nagu Washington Post, Wall Street Journal jpt. Kara-Murza on raamatu “Reformid või revolutsioon” (Moskva, 2011) autor ning kaasautoriks teostele “Venemaa valikud: Riigiduuma valimised ja edasi” (London, 2003); “Vene liberalism: Ideed ja inimesed” (Moskva, 2007) ning “Miks Euroopa vajab Magnitsky seadust?” (London, 2013).

Ajakirjanikuna on Kara-Murza töötanud mitmetes Vene meediakanalites, nende seas ka raadiojaamas Ehho Moskvõ ning ajalehes Kommersant. Ta on kahe filmi režissöör: “Nad valisid vabaduse” (2005) räägib Nõukogude Liidu dissidentidest ning “Nemtsov” (2016) Boriss Nemtsovi elust ja tegevusest.

Kara-Murza on kaks korda – mais 2015 ja veebruaris 2017 – elanud üle mürgitamiskatsed Moskvas. Ainet ei õnnestunud toksikoloogidel tuvastada, kuid kolleegide arvates olid Kara-Murza koomaseisundisse viinud mõrvakatsed poliitiliselt motiveeritud.

Vladimir Kara-Murzal on Cambridge’i ülikooli Trinity College’ist magistrikraad ajaloos. Ta on abielus, kolme lapse isa.

“Venemaa hääled” on Avatud Eesti Fondi arutelusari, mis lahkab ühiskondlikku ja poliitilist olukorda Venemaal tuntud Vene mõtlejate, ühiskonnategelaste ja inimõiguslaste käsitluses. Arutelude eesmärk on tutvustada erinevaid vaateid Venemaa tegelikkusele ja luua kõlapinda ka arvamustele, mis Venemaa ametlikes infokanalites kajastamist ei leia. Sarja raames on Eestis esinenud nt Ljudmilla Aleksejeva, Valeria Novodvorskaja, Lev Ponomarjov, Viktor Šenderovitš, Leonid Parfjonov, Lev Rubinštein, Artemi Troitski, Jevgenia Tširikova, Maša Gessen, Dmitri Oreškin, Ekaterina Šulman, Žanna Nemtsova, Jevgenia Albats, Aider Muždabajev, Askold Kurov, Vladimir Voinovitš jpt.