artikkel

Viis soovitust pikalt püsimiseks

laine
Evelyn Eichhorst 6. jaanuar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Pärnumaalt jagab mõtteid Evelyn Eichhorst MTÜst Pesapuu.

MTÜ Pesapuu tegeleb inimestega, kes soovivad oma elul taas sarvist haarata ja edukamalt edasi liikuda. Pakume selleks nõustamis- ja sotsiaalteenuseid. 2019 oli meile igas mõttes muutuste aasta. Enne seda lõppesid suured projektid ning nüüd tuli leida uued võimalused ja koostöövormid oma teenuste edasi arendamiseks ja müümiseks. Tuli vaadata otsa oma töö- ja ajakorraldusele ning need ümber seada selliselt, et toetada edasi liikumist. Praeguseks oleme elu Ameerika mäed edukalt läbinud ning veel tugevamaks saanud. Aastale tagasi mõeldes võtame kaasa mõned õppetunnid.

Vaata kaugele. Tänaseks on meil teenuse lepingud peaaegu kõigi Pärnumaa KOV-idega. Selle ettevalmistus võttis mitu kuud usinat ja pühendunud tööd ning läbirääkimisi. Ilma eeltööta oleks meie püsimine 2019. aastal tõsises ohus olnud. Õppisime viimasel kahel aastal, et kindlasti tuleks hoida pilk vähemalt aasta kuni kaks tulevikus ning igapäevase tegevuse kõrval alati töötada ka selle nimel, et tulevateks aastateks oleks plaanid olemas. Sõltumata sellest, mis projektivoorud või hanked parasjagu avanevad või mitte.

Suhtle palju. Koostööpartnerid ei kuku taevast. Ei tasu oodata, et kohalik omavalitsus, kes varem mitte midagi kuulnud ei ole, oleks agaralt valmis meiega lepinguid sõlmima. Suhtlemise juures on tähtis näha vestluspartneri lähtekohta ja tema vajadusi. Kas ja milliseid väärtusi ja mõju saame talle omalt poolt tegelikult pakkuda?

Ole uhke oma mõju üle. Olen tihti öelnud, et me teame, et pakume oma teenustega tõelist väärtust – toimetulevaid inimesi – ning me oleme selle üle uhked. Sellest mõjust saame veenvalt ka näiteks kohalikku omavalitsust teavitada ning luua nii tugevaid ja pikaajalisi partnerlusi. Samal ajal tähendab see meie jaoks ka seda, et teame oma töö hinda ning oleme teinud teadlikud otsused mitte osaleda hangete hinnarallidel. 

Hinda inimeste teadmisi. Suur osa meie edenemisel on sel aastal olnud kanda tarkadel ning asjalikel inimestel. Nii meie meeskonnast kui ka väljaspool MTÜ-d on meil olnud palju kaasamõtlejaid ja ärgitajaid. Kui MTÜ oskab hinnata nende mõtete väärtust, siis võivad hakata juhtuma väga põnevad asjad. Mida rohkem erinevaid vaatepunkte läbi mõelda, seda tugevama alusega tulevad lahendused, mis sellistest aruteludest sünnivad. 

Ära jäta ühte head kriisi kasutamata. Kui ma vaatan tagasi kogu sellele ajale, mis meie MTÜ toimetanud on, siis oleme kõige suuremad arenguhüpped teinud just siis, kui oleme pidanud silmitsi seisma mõne kriisiga. Just kriisid näitavad väga täpselt ära, mis on hetkel nõrk, ning tähtis on näha neid olukordi kui võimalusi tugevamaks saada.

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta/.