artikkel

Viljandi [eel]arvamusfestival kogub eelarvamusi

laine
19. mai 2023
Foto:

8. juulil toimub Viljandis teist korda [eel]arvamusfestival, hea koht, kus harjutada kuulamist, mõistmist ja oma mõtete rahumeelset väljendamist ning panna alus värsketele ideedele, mis võivad muuta Viljandit aga miks mitte ka kogu maailma. Eelarvamusi saab aruteluks välja pakkuda 22. maini 2023.

Viljandi [eel]arvamusfestivali korraldaja ja Loov Viljandi üks eestvedajatest Heldi Ruiso ütleb, et kuna möödunud aastal sai sündmus väga sooja vastuvõtu osaliseks ning arvamustealad olid täis tähelepanelikke kuulajaid ja kaasamõtlejaid, oli selge, et festival tuleb ka sel aastal. „Meil siin loov-viljandlaste seas on soov arendada oma kodulinnas koos arutlemist ja koos tegutsemist. Seekord ärgitavad korraldajad pakkuma aruteluteemadeks just eelarvamusi, selliseid, mis on inimestel eriliselt hingel, kuid millest kõva häälega veel ei räägita – kas ei juleta või ei osata.” rääkis Heldi Ruiso. 

Eesti keele seletav sõnaraamat ütleb, et eelarvamus on harjumuspäraseks kujunenud valmis arvamus millegi kohta, mis on sageli eitav, tõrjuv, halvakspanev või hukkamõistev. Just sellised teemad ongi tänavusele [eel]arvamusfestivalile oodatud. „Lihtne on jääda tasakaalukaks ja viisakaks, kui arutad eluolu kuskil toredal olengul endale sarnaste inimestega ja teema ka eriliselt ei põleta, aga katsu sa rahulikuks jääda, kui kõne alla tuleb mõni eelarvamusega laetud küsimus, mis kütab kirgi suud lahti tegematagi, eriti siis, kui puuduvad head aruteluoskused,” tõi Ruiso näite eelarvamuste jõust. Kuid just neid häirivaid ja põletavaid teemasid soovibki Viljandi [eel]arvamusfestival sel aastal avada, püüdes neisse selgust ja mõistmist tuua, samal ajal harjutades arutamist ja harutamist.

„Paides toimuva Arvamusfestivali eelsündmused on meie jaoks väga erilised ja olulised – igaüks neist aitab parandada arutelukultuuri ja tuua demokraatia ideid inimestele lähemale. Usume, et kohalikud valupunktid saavad leevendust vaid siis, kui asju koos arutatakse ja inimeste mõtteid kuulda võetakse. Viljandi [eel]arvamusfestival on hea näide – eelmisel aastal toimus aktiivne koosmõtlemine, samuti tuli linnavalitsus aruteludega hästi kaasa, ja küllap on see nii ka seekord,” rääkis Arvamusfestivali eestvedaja Kaspar Tammist.

Viljandi [eel]arvamusfestival toimub seekord 8. juulil 2023, taas kesklinnas  tänaval, mis on selgi korral autovaba ning kohandatud jalakäijatele ja arutlejatele. Festivali saadab ka sel aastal arutelumelu toetav kultuuri- ja haridusprogramm, mis kestab 7.–9. juulini. 

Tänavusel festivalil on neli ala: Viljandi linn, tark linn, noorteala ja röögi-löögiala. Kolmele esimesele saab pakkuda aruteluteemadeks eelarvamusi, röögi-löögiala on sel aastal uus ning selle programmiga sisustavad korraldajad – seal saab õppida arutlema, samuti seda, kuidas eelarvamuste ringi sattudes toetavaks ja mõistvaks jääda.