artikkel

Avatud Eesti Fondi XXII Koosmeele auhinna pälvib Eesti Memento Liit

laine
Foto:

Täna, 18. aprillil annab Avatud Eesti Fond üle oma 22. Koosmeele auhinna, mille laureaadiks on Eesti Memento Liit. Auhinna märksõnaks on tänavu ühismälu ning fond teeb Mementole kummarduse nõukogude okupatsiooni tõttu kannatanute mälestuse jäädvustamise eest.

Avatud Eesti Fond lõi Koosmeele auhinna 1997. aastal eesmärgiga avaldada lugupidamist neile, kes on oma tegevusega aidanud kaasa avatud ühiskonna kujunemisele nii Eestis kui mujal, samuti Eestis elavate inimeste üksteisemõistmisele ja ühise tuleviku-Eesti ehitamisele.

“Vääriliselt talletatud mälestused saavad tuua järgmistele põlvkondadele hingerahu ja panna neid ajaloo kogemusest õppima. Nii vabadus kui inimelu on ühtmoodi haprad ja see teadmine peab püsima rahva ühismälus. Loodame, et enam ei anta võimalust esile kerkida ühelgi inimvaenulikul režiimil, sest nendest puutumata pole jäänud ükski Eesti pere ega laiem suguselts. Aitäh Mementole nende pühendumise ja ajaloosilla ehitamise eest,” märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Lisainfo preemia ajaloo ja varasemate laureaatide kohta leiab Avatud Eesti Fondi kodulehelt aadressil www.oef.org.ee/koosmeel.

Nende seas on aastate jooksul olnud näiteks Lagle Parek, Andrei Hvostov, Nelli Kalikova, Margit Sutrop, onkoloog Kaiu Suija, kultuuriväljaanne Müürileht, anonüümsed netikommentaarid keelustanud ajaleht Postimees, algatus Tagasi Kooli, Gruusias Goris sõpruskooli aidanud Kolga Keskkool, ajakirjanikud Kadri Ibrus, Ahto Lobjakas, Ivan Makarov, puuetega inimeste eest võitleja Tiina Kangro, mälu-uurija ja filmitegija Imbi Paju, hõimurahvastele pühendatud ERMi püsinäituse “Uurali kaja koostajad, endine õiguskantsler Allar Jõks, Kersti Kaljulaid oma järjepideva tegevuse eest Euroopa teemade kajastamisel, kirikuõpetaja Annika Laats jpt. Auhinnaga kaasneb tänavu Swedbanki toetusel 1000-eurone tänusumma ning traditsioonina Marje Üksise graafiline leht “Koosmeelesammas”.

Tunnustustseremoonia toimub kell 13.00 Avatud Eesti Fondi saalis (Estonia pst. 5a, II korrus).Koosmeele auhinna üleandmine on traditsiooniliselt seotud Avatud Eesti Fondi sünnipäevaga 19. aprillil. Homme möödub fondi asutamisest 29 aastat. 

Lisainfo:
Mari Roonemaa
mari@oef.org.ee
56 45 45 98