Uudised

Eesti Pagulasabi käis Leedu põgenikelaagrites kohapeal: sealsed tingimused on ebainimlikud

laine uudised-laine
20. september 2021

Eesti Pagulasabi reageeris Leedu Punase Risti abipalvele ning toimetas eelmisel nädalal Leedu-Valgevene piiril asuvatesse põgenikelaagritesse sooje riideid, jalanõusid ja hügieenitarvikuid. Lisaks kaardistasid Pagulasabi kaks töötajat nädala jooksul laagrites kohapealseid vajadusi ja olusid ning kogusid inimeste lugusid.

Eesti Pagulasabi kogus septembri alguses Sõbralt Sõbrale poeketi abiga kokku riideid, voodipesu ning jalanõusid, mis on külmade tulekul Leedu Punase Risti hinnangul üks suurimaid vajadusi 34 põgenikelaagris. Eestis kogutud rahaliste annetuste abil lähetati humanitaarabi Vilniuses asuvasse kogumispunkti. Samuti lähetati annetusraha kasutades Leetu kaks Pagulasabi töötajat, kes toetasid nädala jooksul Leedu Punase Risti igapäevast tööd piirilähedastes laagrites.

Leetu lähetatud töötajate hinnangul on olukord Leedu rajatud laagrites trööstitu. Külastatud laagrites valitsevad tingimused on nii inimlikul kui õiguslikul tasandil puudulikud. Tõsised probleemid esinevad muuhulgas soojade riiete ja toidu tagamisega, lastele turvalise keskkonna pakkumisega ning õigusabile, inimväärsetele sanitaartingimustele ja tervishoiule ligipääsuga.

Dokumenteeritud on ka olukordi, kus laagreid valvama määratud piirivalvurid dehumaniseerivad rahvusvaheliste võimumängude ohvriks langenud põgenikke. Kohapeal läbiviidud intervjuud tõid esile tõsised probleemid inimeste vaimse tervisega.

Eesti Pagulasabi teevad sügavalt murelikuks Leedu otsused, mis piiravad inimeste ligipääsu varjupaigasüsteemile ja mille alusel peetakse inimesi kinni määramatu aja jooksul.

Külmade ilmade tulekuga on humanitaarkriis Leedus aina süvenev ja abivajadus püsib. Eesti Pagulasabi kogub annetusi Leedu põgenike jätkuvaks toetamiseks humanitaarabifondi: https://www.pagulasabi.ee/toeta-meid

Leedusse on üle Valgevene piiri saabunud üle 4100 inimese mitmekümnest erinevast riigist, sh Iraagist, Afganistanist ja Süüriast. Laagrites kinnipeetavatest inimestest üle tuhande (26%) on alaealised.

Lisainfo:

Madle Timm

Eesti Pagulasabi kommunikatsioonijuht

+372 57835266

Skype: Madle Timm