Uudised

Eesti Pagulasabi on Ukrainas sees toetanud juba üle 100 000 inimese

laine uudised-laine
6. juuni 2022

Eesti Pagulasabi on alates sõja eskaleerumisest Ukrainas toetanud rahapõhiselt juba üle 100 000 inimese, kes on abi kasutanud peamiselt toidu, ravimite, hügieenitarvikute ja muu esmavajaliku soetamiseks. Kokku on Pagulasabi Ukrainas sees humanitaarabi jaganud juba 16 miljoni euro eest.

“Viimase kolme kuu jooksul oleme oma kohapealse meeskonnaga toetanud keskmiselt 1000 kasusaajat päevas. Need on sajad päästetud elud, kuna inimesed said maksta autojuhile, kes nad enne piiramisrõnga sulgumist mõnest linnast välja viis. Need on kümned tuhanded, kes on saanud osta süüa või ravimeid. Seda nii kümnete tuhandete Eesti annetajate kui ka väliste rahastajate toel,” ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. Ta lisas, et pidevalt hoitakse silma peal ka turgude toimimisel, esmatarbekaupade ja teenuste hindadel ja kättesaadavusel.

Rahapõhist toetust antakse Harkivi, Zaporižžja, Sumõ, Tšernihivi, Kiievi, Luhanski, Donetski, Hersoni, Mõkolajivi, Poltava, Tšerkassõ, Dnipropetrovski ja Kirovohradi oblastites, sealhulgas okupeeritud aladel. Ühe toetuse suuruseks on 2220 grivnat (umbes 70 eurot) inimese kohta kuus, mis kantakse otse abivajaja pangakontole. Pagulasabi Ukrainas kohapeal tegutsev kõnekeskus suudab hetkel teenindada umbes 1200-1500 inimest päevas, andes nõu ning hinnates abivajajate haavatavust.

“Kõnede hulk päevas on väga suur ning võib ulatuda kuni 35 000 inimeseni ühe päeva jooksul,” ütles Janson. Ta lisas, et juba seetõttu on rahapõhisel abil palju eeliseid, sest abi saatmine rahalise ülekandena on väga kiire ning kuluefektiivne, lubades samas abisaajal ise hinnata, mida tal kõige enam vaja. “Samuti jõuame niiviisi ka inimesteni, kes on hetkel okupeeritud aladel ja kelle ligipääs muud tüüpi humanitaarabile on seetõttu piiratud,” lisas Janson.

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.