Uudised

Eesti Pagulasabi on ÜRO statistika järgi rahapõhise sekkumisega jõudnud kõige rohkemate inimesteni Ukrainas

laine uudised-laine
4. aprill 2022

Eesti Pagulasabi on alates 2. märtsist Eesti annetajate toel andnud Ukrainas rahapõhist abi juba 5077 leibkonnale ehk enam kui 15 000 inimesele. ÜRO ametliku statistika järgi on Eesti Pagulasabi (ERC) koostöös kohapealse partneri Unity for the Future’ga (UF) jõudnud Ukrainas rahapõhise sekkumisega seni kõige rohkemate inimesteni.

ÜRO andmetel viib ellu või plaanib Ukrainas rahapõhiseid sekkumisi ellu viia 15 organisatsiooni, kokku on märtsi lõpu seisuga jõutud enam kui 18 000 inimeseni. Eesti Pagulasabi oli üks esimesi humanitaarorganisatsioone, kes rahapõhiste sekkumistega alustas, olles nüüdseks toetanud juba üle 15 000 inimese. Toetuse suuruseks on 2220 Ukraina grivnat ehk umbes 70 eurot ühe leibkonnaliikme kohta.

“Rahapõhisel abil on palju eeliseid. See lubab abisaajal ise hinnata, mida tal kõige rohkem vaja on: kas tal on kõige enam puudust toidust või hügieenitarvetest, soojadest riietest või ravimitest, kas maksmist vajab elektriarve või ajutise kodu üür või kas raha on vaja hoida võimalikuks evakueerumiseks,” ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. Ta lisas, et samuti jätab selline abi annetusraha sihtriiki ning toetab kohapealset majandust, selle asemel et kulutada seda esemelise humanitaarabi ladustamise, transpordi ja sorteerimise jaoks. ÜRO hinnangul on rahapõhised sekkumised peamine tsiviilisikute toetamise viis piirkondades, kus pangandussüsteemid ja turud toimivad.

“Sõja esimestest päevadest oleme toetanud naisi ja lapsi, erivajadustega inimesi, vanureid, kõige haavatavamaid, kes vajavad tuge ja ei tule selle kriisiga üksi toime. Oleme abisaanud perekondadega ühenduses ja nad on toetuse eest ostnud kõige olulisemat: toitu, eriti beebitoitu, ravimeid, vett, hügieenitarbeid. Samuti aitab see toetus inimestel lahkuda linnadest, mis on ümberpiiratud või õhurünnakute all. Meie siiras tänu Eesti inimestele ja Eesti Pagulasabile neil rasketel aegadel. See ei ole ainult materiaalne abi, vaid ka tunne, et me ei ole sel raskel ajal üksi,” sõnas Tamara Ogorodova, Eesti Pagulasabi Ukraina esinduse ja partnerorganisatsiooni Unity for the Future juht.

Pagulasabi meeskond Ukrainas kohapeal on 16-liikmeline, kes igapäevaselt abivajajate hindamise, neile rahapõhise abi edastamise ja olukorra monitoorimisega tegeleb. Peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata või kes elavad nn isoleeritud linnades. Pagulasabi humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on Donetski, Luhanski, Zaporižžja, Sumõ, Harkivi, Kiievi, Žõtomõri, Mõkolajivi ja Tšernihivi oblastid.

Lisaks rahapõhisele sekkumisele toetab Pagulasabi Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, toidu, generaatorite ja muude tarvikutega ning jagab tekke ja muud esmavajalikku pommivarjendites olevatele inimestele.

Kokku on 3. aprilli seisuga Ukrainas humanitaarabi andmiseks kulunud pisut enam kui 1 miljon eurot, mis on kaetud Eesti avalikkuselt kogutud annetustest.

Eesti Pagulasabi on Ukrainas humanitaarabi pakkunud alates 2014. aastast. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon.

Eesti Pagulasabi tänab kõiki annetuste tegijaid!