artikkel

Kuidas käib tegijate käsi? Nähtamatud Loomad

laine
Foto:

Kodanikuühiskonna aasta tegijad ei pinguta üksnes 12 kuu jooksul, vaid panustavad ühiskonda järjepidevalt aasta aasta järel. Kuidas käib möödunud aastatel tunnustatud ühenduste käsi, küsisime mulluse aasta vabaühenduse Nähtamatud Loomad käest. Vastas Kristina Mering.

Kuidas Nähtamatutel Loomadel läheb? Mis on olnud 2020. aasta suurim õnnestumine?

Nähtamatud Loomad on hoolega kasvamas ja laienemas, et oma tegevusvaldkonnas suuremat mõju avaldada. 8 täisajaga töötajat, sadakond vabatahtlikku ja kümmekond aktiivset kampaaniat on hetkeseisuna hea, aga juba valmistame ette plaane uuteks tegevusteks ja suundadeks, et loomasõbralikud muutused ühiskonnas leviksid. Selle aasta suurim õnnestumine on toidusektoris mitmekümne firma veenmine puurispeetavate kanade munadelt vabakanade munadele üleminekuks, lisaks mitmetes restoranides foie gras’ pakkumise lõpetamine, edukas veebis korraldatud Taimse Teisipäeva konverents Food Innovation Summit, 6000 osalejat 22-päevalises Taimetoidu Väljakutses ning karusloomafarmide keelustamise eelnõu esimese lugemise edukas läbimine.

Mis teie valdkonnas laiemalt toimub, mis on hetke suurim väljakutse?

Oleme jõudnud huvitavasse olukorda, kus meie kampaaniad nii avaliku kui erasektori sihtrühmaga on jõudnud paljudeni ja on avaldatud muret, et kuidas üks MTÜ nii palju teha jõuab ja nii aktiivselt mitmel rindel tegutseda saab. Need on head mured. Praegu tegeleme organisatsiooni üleviimisega uuele turundussüsteemile ning uute tööstusliku loomakasvatuse heaolukampaaniate ettevalmistustega, seega õnneks ei ole näha jõu raugemist. Loodame sel aastal näha karusloomafarmide keelustamise eelnõu edukat vastuvõtmist, mis on praegu avalikkuse valvsa pilgu all riigikogus teisele lugemisele liikumas. 

Huvitav väljakutse on kommunikeerida erinevaid lähenemisi meie tegevusvaldkonnas. Nähtamatud Loomad ei ole vegan organisatsioon, kuid meie tegevusvaldkonnas eeldatakse sageli, et see on organisatsiooni põhisõnum. Hoolitseme selle eest, et sõnumeid oleks ka neile, kes ei soovi veganiks hakata, kuid tahavad siiski loomi aidata ja toetada seda, et kõige julmemad praktikad tööstusfarmides lõpeksid, eelistades suurema heaoluga tooteid, vähendades lihatarbimist, eelistades puurivabade kanade mune ning taimseid roogasid. 

Teid tunnustati mullu aasta vabaühendusena, kas ja kuidas see mõjus või mõjutas?

Võtsime seda tunnustust väga tõsiselt, sest selle tiitliga oled justkui Eesti vabakonna selleks aastaks valitud parim esindaja ja pead näitama end heast küljest. Saime tänu tunnustusele tuua rohkem pilti ka meie tegevusvaldkonna ja farmiloomade olukorra, mis on väga tänuväärne. Lisaks on see tiitel midagi, mille abil saime oma tõsiseltvõetavust töös ja läbirääkimistes kasvatada.

Anna tänavustest aasta tegijatest teada siin!