Uudised

Lapse õiguste kuu algab Soome ja Eesti ühisseminariga “Karistusvägivallast – toetava vanemluseni”

laine uudised-laine
2. november 2018
Seitsmendat aastat tähistab MTÜ Lastekaitse Liit koostöös erinevate koostööpartneritega novembris traditsiooniliselt lapse õiguste kuud, mis keskendub sel aastal lisaks laste ja digimaailma sümbioosile (oskused, ohud, võimalused ja väljakutsed) ka lapsesõbralikule lastekaitsele ja lapse õigusele elada vägivallavaba elu.

Lastekaitse Liit on seisukohal, et õigus vägivallavabale ja toetavale keskkonnale on üks kesksematest õigustest lapse elus, millest peavad osa saama kõik lapsed ilma igasuguste eranditeta.

Tänasel ühisseminaril “Karistusvägivallast toetava vanemluseni – Soome ja Eesti kogemused”, esitletavast värskest Praxise “Lapse õiguste ja vanemluse uuring“ tulemustest selgub, et Eestis on endiselt vanemaid, kes kasutavad lapse distsiplineerimiseks füüsilist vägivalda. Seminaril annavad Soome eksperdid ülevaate headest praktikatest, mis puudutavad füüsilise karistamise keelustamist, positiivseid kasvatuspraktikaid ja vanemate toetamist laste kasvatamisel. 

„Lapsepõlv ei ole pelgalt valmistumine täiskasvanueaks, see on iseenesest tähtis osa elust, mida peab igal lapsel olema võimalik elada turvaliselt. Eestil on, mida oma Soome kolleegidelt õppida. Nende pikaaegne tegevus vanemluse toetamisel igapäevaelus karistusvägivallata toimetulekuks on saavutatud aastatepikkuse tööga,“ rõhutab Lastekaitse Liidu president Ene Tomberg. 

Rahvusvahelised uuringud kinnitavad kehalise karistamise keelu ja vanemaid toetavate kampaaniate positiivset mõju hoiakute muutumisel. Soomel on selles osas ette näidata edulugu.

„Muutus hoiakute tasandil Soome kasvatuspraktikates on olnud edulugu, eelmisel aastal tehtud uuringu kohaselt 81% soomlastest ei tolereeri tänasel päeval karistusvägivalda ehk laste kehalist karistamist isegi erandjuhtudel. Võttes arvesse, et kehalise karistamise keelustamise seadustamisest on tänaseks möödunud pea 35 aastat, saab öelda, et hoiakute muutumine ühiskonnas nõuab kõikide osapoolte pikaaegset ja järjepidevat koostööd,“ selgitab Soome Lastekaitse Keskliidu juhataja ja suurima üle-Euroopalise lapse õiguste eestkosteorganisatsiooni Eurochild president Hanna Heinonen.

Ühisseminar toimub Soome Lastekaitse Keskliidu, Lastekaitse Liidu, Sotsiaalministeeriumi ja Soome suursaatkonna Tallinnas koostöös Eesti Vabariigi 100 ja Lastekaitse Liidu 30 aastapäeva raames. Avasõnad ütlevad Soome suursaadik Eestis Timo Kantola, sotsiaalkaitseminister Kaia Iva, Lastekaitse Liidu president Ene Tomberg ning Soome Lastekaitse Keskliidu juhataja ja Eurochild´i president Hanna Heinonen. 

Lapse õiguste kuu raames juhib Lastekaitse Liit koos partneritega erinevate tegevuste kaudu tähelepanu ÜRO Lapse õiguste konventsioonist tulenevatele põhimõtetele. Eesti ühines 20. novembril 1991 ÜRO lapse õiguste konventsiooniga, mis on lapse õiguste sisu mõistmisel, arendamisel ja määratlemisel rahvusvaheline ning riiklik lähtedokument.

 Lapse õiguste kuu kava leiad siit.

Lisainfo:

Grete Landson

MTÜ Lastekaitse Liit

Kommunikatsioonijuht

+372 565 19 09