Võiksime olla teadlikumad sellest, milliseid olulisi asju saadavad korda arvukad vabaühendused meie hulgas ja ümber. Et neid ühinguid – olgu mittetulunduslikke või sihtasutusi – rohkem esile tõsta ja sel moel ühiskondlikku teadlikkust tõsta, jagame vabaühenduste lugusid, mille kaudu nad oma tegemistest ja tulemustest räägivad.
Oma mõjust kirjutab SPIN-programm.
„SPIN-programm on spordil põhinev arenguprogramm, mis on suunatud 8–16-aastastele noortele, kellel esinevad madalatest enesejuhtimisoskustest ja/või sotsiaalsetest oskustest tingitud käitumuslikud või käitumuslikud ja õpiedukuse probleemid. Programmi põhieeldus on, et läbi struktureeritud huvitegevuse (meie puhul jalgpall) noorte sotsiaalseid ja enesejuhtimise oskusi arendades ennetatakse erinevaid riskikäitumisi, mille kaudu peaks kaasuva mõju läbi paranema ka õppeedukus. Võtmetegevusena on SPIN-programmi noortele suunatud augustist juunini trennid (jalgpall, vm sportlikud meeskonnamängud), mis hõlmavad ka eluoskuste sessioone. Trennide käigus juhendavad treenerid noori sotsiaalsete ja enesejuhtimise oskuste teemadel, mis valitakse vastavalt grupi vajadustele.
Riskikäitumisi võib olla erinevaid, nt legaalsete ja illegaalsete uimastite tarvitamine, koolikohustuse mittetäitmine, antisotsiaalne käitumine, sekstimine ja muu riskantne sotsiaalmeedia kasutamine, ebaturvaline seksuaalkäitumine, ohtlik sõiduki juhtimine jne. Riskikäitumine viib õigusrikkumisteni, nt 2023. aastal registreeriti Eestis 4177 alaealiste poolt toimepandud süütegu, neist 3164 väärtegu ja 768 kuritegu. Registreeritud süütegude arv on viimase aastakümne jooksul langenud mitu korda, nt 2011. aastal oli registreeritud 24 399 väär- ja 1854 alaealiste poolt toime pandud kuritegu. Kas need arvud on langenud tänu SPIN-ile? Usume senise kogemuse ja koostöövõrgustiku osapoolte vastukajale tuginedes, et SPIN-programmil on linnade ja valdade noortele suunatud ennetustegevuste hulgas oluline roll täita.
Suurimaks saavutuseks peame kahtlemata seda, et veebruaris 2024 hindas Tervise Arengu Instituudi Ennetus- ja Teadusnõukoda SPIN-programmi mõjumudeli tõendatuse kolmandale tasemele ehk HEA kasutusvalmidusega ennetustegevuseks. Suur tunnustus meie seni tehtud tööle ja loomulikult, et meie programmil on noorte eludele reaalne positiivne mõju!“