Uudised

Mondo kliima ja rände häkatonil võidutsesid Toila, Võnnu, Saku ja Tallinna noored

laine uudised-laine
2. veebruar 2022

29. ja 30. jaanuaril toimus Mondo ja DD StratLabi koostöös noorte kliima ja rände teemaline häkaton. Häkatoni võiduideedeks osutusid rändepodcast, Eesti toodete saatmise teenus väliseestlastele, äpp emotsiooniostude vähendamiseks ja kohaliku kooli kasvuhoone taasehitamine. 

Häkatoni eesmärgiks oli julgustada noori rände ja kliima väljakutsete lahendamisel initsiatiivi võtma ja anda neile võimalus reaalseid lahendusi ellu viia. Neli kõige läbimõeldumat  ja silmapaistvamat projekti said toetuseks 1000€ ja mentori abi lahenduse elluviimiseks järgnevate kuude jooksul.

Rände teemal võitis Saku Gümnaasiumi meeskond Leek noorte rändepodcasti ideega. Noored plaanivad intervjueerida erinevaid Eestis elavaid välismaalasi ja sellega aidata kuulajatel paremini mõista sisserändajate olukorda. Võnnu Keskkooli meeskonna Rännumehed võiduidee on luua Eesti toodetega pakikeste teenus, mis aitaks väliseestlastel hoida sidet kodumaaga. 

Kliima teemal võitsid auhinnad meeskond KVARD Toila Gümnaasiumist ja meeskond M.E.M.M. Gustav Adolfi Gümnaasiumist. Esimese tiimi võiduidee on taaselustada kooli kasvuhoone, kus õpilased saavad ise toitu kasvatada ning kogeda, millised on kohalike saaduste eelised välismaiste toiduainete ees. Tiimi M.E.M.M. idee on arendada välja äpp, mis aitaks noortel teadvustada ja vältida emotsioonioste.

Osalenud meeskondade hulgast tõusis ka palju teisi potentsiaalikaid ideid, näiteks sisserändajatega ühiste huviringide korraldamine, rattasõbraliku kooli loomine ja koolitarvete laenutamise süsteem. 

Mondo maailmahariduse suuna juhi Diana Tamme sõnul näitas häkaton, et eesti noored on julged kaasamõtlejad: “Soovisime panna eesti noori nägema võimalusi, kuidas igaüks meist saab globaalsete väljakutsete lahendamiseks midagi ära teha. Kõik osalenud tiimid tulid välja konkreetsete projektiideedega, milledel on tugev potentsiaal realiseeruda. Žürii on veendunud, et me kuuleme nendest algatustest ka tulevikus.”

Võiduideid aitavad järgmiste kuude jooksul edasi arendada neli mentorit: Tallinna Ülikooli vanemteadur ning jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur, Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja, Sotsiaalkindlustusameti teenusejuht Liis Paloots ning Tartu Ülikooli Aasia keskuse kommunikatsioonijuht Heidi Maiberg. Iga võidutiim saab endale ühe mentori, kellega videokohtumiste teel idee elluviimist arutada. 

Fotod sündmusest leiab siit.

Häkaton toimus Mondo projektide 1Planet4All ning ”Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil” raames, mida rahastavad Euroopa Komisjon, Eesti Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest, Kultuuriministeerium ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Mondo on globaalset ebavõrdsust leevendav Eesti organisatsioon. Mondo tegutseb hariduse, tervise, toimetuleku, keskkonna ja digipädevuste valdkonnas maailmas ning maailmahariduse vallas Eestis.