Uudised

Sõbrapäevaks kingi aega, mitte prügi

laine uudised-laine
13. veebruar 2020

Valentini- või sõbrapäeva sisu on lähedasi inimesi meeles pidada ja üksteise vastu hoolivust üles näidata, aga globaalselt ja ka Eestis on tähtpäev võtnud teatava kommertsliku sisu, mille eesmärgiks näib olevat kinkida üksteisele võimalikult roosat, keskkonda koormavat masstoodangut.

Enamik populaarsematest sõbrapäeva kinkidest nagu kaisukarud, maiustused, ehted ja lilled pärinevad või pärineb nende valmistamiseks vajaminev tooraine arengumaadest. 

Maailma suurim lilletootja Holland ekspordib iga-aastaselt 6 miljardi euro väärtuses lilli ja taimi ning impordib 600 miljoni euro väärtuses lilli Aafrikast ning 100 miljoni väärtuses Lõuna-Ameerikast. Aafrika ja Lõuna-Ameerika suurimad lilletootjad panevad Euroopa ning Ameerika lillenõudluse tõttu tuhandeid hektareid kõlblikku põllumaad ja puhast vett lõikelillede alla, samal ajal kui 10% maailma rahvastikust kannatab alatoitumise all.

Arengukoostöö Ümarlaua huvikaitseekspert Susanna Veevo leiab, et kingituste tegemine on oluliseks kiindumuse märgiks paljudele inimestele, kuid meeleheitlik roosa prügi tarbimine annab pigem märku üleüldisest ühekordse ühiskonna mudelist. „Kui suhete eluiga on umbes sama pikk kui kiirmoeketist ostetud saapapaaril, siis ulatub meie probleem kaisukarudest kaugemale. Ehk on sõbrapäev just hea aeg võtmaks hetk, et panustada oma päris suhete kestlikkusele. Helista emale. Vii kolleegid lõunale. Mine sõpradega viimaks sinna tantsutundi. Kirjuta elukaaslasele armastuskiri. Anna lähedastele märku, et oled nende jaoks päriselt olemas – ka nädala, kuu ja kolme pärast,“ soovitab Veevo.

Ligi 1000 eestlast on Facebookis ühinenud üleskutsega sõbrapäevaks kinkida aega, mitte prügi.

Vaata lisaks: https://www.facebook.com/events/2567104396945475/

Valentinipäeval poodi tormamise asemel asemel küsi endalt:

Kas selle aja võiksime lihtsalt koos veeta?

Millal ma viimati armastuskirja kirjutasin?

Kas me saame korraldada õhtusöögi täitsa kahekesi? (Väikeste laste vanemad saavad jah-vastuse eest 10 lisapunkti.)

Kas ma suudan õppida ise linnumaja meisterdama?

Milline matkarada on meil veel avastamata?

Millal viimati koos kontserdil, teatris või tantsimas käisime?

Ära kingi asju, vaid investeeri elamustesse ja kaunitesse mälestustesse. Sõbrapäeva mõte seisneb üksteise meeles pidamises, mitte tarbetute asjade kokku ostmises.