Uudised

Südameapteek koos oma heade klientidega aitab ligi 6000 euroga katta abivajavate laste ravimi- ja hooldusvahendite kulusid

laine uudised-laine
19. aprill 2021

Juba viiendat aastat järjest kogus TÜK Lastefondi hea koostööpartner Südameapteek jõulukuul annetusi haruldasi haigusi põdevate laste heaks. Apteegiklientide abiga koguti 3208 eurot, millele Südameapteek lisas omalt poolt 2500 eurot. Kogutud 5708 euro suuruse summaga toetatakse üliharuldast nahahaigust põdevat Cassandrat, maailmas väga haruldast Lennox-Gastaut sündroomi põdevat Trevorit ja ihtüoosi ehk kalasoomustõbe põdevat Raini, kes vajavad Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi abi nii kallihinnaliste ravimite kui koduseks hoolduseks vajalike vahendite soetamisel.

„Inimeste tervisemurede lahendamine on meie südameasi ning seetõttu osaleme juba mitmendat aastat TÜK Lastefondi kampaanias, et aidata haruldaste haigustega laste elukvaliteeti tõsta. Kui apteekides saame igapäevaselt inimesi aidata neid nõustades, siis Lastefondi lapsed vajavad enim abi kallite ravimite ja hooldustarvete soetamisel ja meil on äärmiselt hea meel neile sellega appi tulla. Edastame siinkohal tänusõnad ka meie südamlikele klientidele, kes andsid oma ostude kõrvalt olulise panuse ka Lastefondi laste tervise edendamisse,“ ütles Südameapteegi turundusjuht Merle Väli.

Cassandra põeb üliharuldast nahahaigust nimega bulloosne epidermolüüs, mis esineb vaid ühel lapsel miljonist maailmas. Väga haruldase haiguse tõttu on Cassandra nahal villid, mis paranevad aeglaselt ja põhjustavad valu. Lapse nahk on väga tundlik ning seda võib kahjustada ka väiksemgi trauma või hõõrdumine. Kui villid tekivad pidevalt samale kohale, siis soodustab see armistumist ja kootumist, mille tagajärjel võib kannatada erinevate kehaosade liikuvus. Pidevalt tekkivate villide tõttu on oht põletike tekkeks. Seetõttu tuleb lapse haavu igapäevaselt hooldada ja siduda, milleks kulub paraku palju rohkem haavahooldusvahendeid, kui on võimalik soetada haigekassa soodustusega. Nii vajab vapper Cassandra aastas Lastefondi abi veel ligi 8500 euro ulatuses.

Trevoril on maailmas väga haruldane Lennox-Gastaut sündroom, mida põhjustab üliharva esinev ajukoore arenguanomaalia. Raskekujuline haigus põhjustab Trevorile pea igapäevaseid epilepsiahooge. Lapse viimaseks päästerõngaks sai raviarsti ja mitmete spetsialistide soovitusel innovaatiline epilepsiaravim Epidolex, mida Eesti Haigekassa kahjuks ei hüvita. Lastefondi heade annetajate toel enam kui pool aastat ravimit saanud Trevori seisund on tänaseks märgatavalt paranenud – epilepsiahood on vähenenud ning poisi enesetunne hea. Arstide tungiv soovitus on raviga jätkata, paraku on ravimi aastane maksumus enam kui 25 000 eurot ning perel endal sellist raha kusagilt võtta pole.

Rainil on diagnoositud raskekujuline nahahaigus ihtüoos. Ihtüoos ehk kalasoomustõbi on naha sarvestumishäire, mille korral naha pinnal moodustuvad soomusjad ketud. Kahjustunud nahka ei ole võimalik terveks ravida, kuid haigust saab kontrolli all hoida järjepideva õige nahahooldusega. Lastefond aitab Rainile vajalike hooldusvahendite kulud katta 2400 euro ulatuses.

Nii nagu Cassandra, Trevor ja Rain, vajavad Lastefondi igakuist abi raske haigusega toimetulemisel veel ligi 40 lapse pered. Olgu selleks siis ravimid, sidumis- ning puhastusvahendid, kreemid või mõned muud soodustuseta apteegikaubad, aga ka abivahendid ning nende abivahendite omaosaluse eest tasumine. Haige lapsega peres saab tavaliselt tööl käia vaid üks vanem, mis teeb need pered hinna osas äärmiselt tundlikuks. 

Lastefond tasus möödunud aastal haigete laste ravimite, abi- ja hooldusvahendite ning apteegikaupade eest pea 80 000 eurot. 

“Meie Lastefondis imetleme nende emade ja isade vaprust ning vastupidamist, kes igapäevaselt oma raskelt haige lapse kõrval on, teda toetavad ja tema eest hoolitsevad. Vähim, mida kõrvalseisjad siin teha saavad, on võtta nende lapsevanemate õlgadelt üle jõu käivad kulutused hooldustarvikutele ja abivahenditele. Südameapteek on siin eeskuju näidanud juba viis aastat ja me oleme nende headele klientidele selle eest omakorda südamest tänulikud,” ütleb Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi strateegiajuht Siiri Ottender-Paasma

Detsembrikuus olid kõigis Südameapteekides kassade juures ekraanid, kus soovijad said oma ostule lisada 2-, 5- või 10-eurose annetuse Cassandra, Trevori ja Raini ravimite ja hooldusvahendite soetamise heaks. Samuti sai annetuse teha Südameapteegi e-poes.

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suurimaid lastehaigla juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone Eestis. Alates 2000. aastast on Lastefond annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid üle Eesti. 20 tegutsemisaasta jooksul oleme heade annetajate abil kogunud laste ravitingimuste parandamiseks üle kümne miljoni euro. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata, hakates püsiannetajaks aadressil https://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.

Lisainfo:

Siiri Ottender-Paasma
SA TÜK Lastefondi strateegiajuht (juhatuse liige)
Tel: (+372) 5074919
E-post: siiri.ottender@lastefond.ee