Uudised

Talgupäev tuleb taas

laine uudised-laine
15. aprill 2019

Ilmad on vahelduva eduga juba üsna kevadised, mis tähendab, et on õige aeg pidada plaane tänavusteks talgutöödeks. Kel juba mõtted kogutud ja plaan paigas, võib talgud kirja panna www.teemeara.ee. Maikuu esimesel laupäeval, 4. mail toimubki talgukevade tippsündmus ehk üle-eestiline Teeme Ära talgupäev.

Mida teha?

Kuigi talgutööd pannakse igas kodukohas paika vastavalt vajadusele, pakub Teeme Ära meeskond ka sel aastal omalt poolt ühiseid talguteemasid. Eelmisel aastal tähistasime Eesti 100. sünnipäeva ja piduliku meeleoluga jätkame ka see aasta. Tänavu möödub 150 aastat esimesest üldlaulupeost. Suure juubelipeo eel on väga oodatud talgud nii tule teekonnale jäävates kui teistes tähenduslikes paikades. Lisaks kutsume kõiki talgulisi üles meisterdama enda kogukonnale õueraamatukogu ning koos Tartu Ülikooli teadlaste ja Eestimaa Looduse Fondiga algatame ühe põneva kodanikuteaduse projekti – Eesti otsib nurmenukke! 

Talgud kultuuriloolistes paikades

Juubelipeo korraldamiseks saab oma panuse anda igaüks! Koostöös Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega kutsume üles märkama ja korrastama kultuuriväärtuslikke paiku nii tule teekonnale jäävates kui teistes tähenduslikes paikades. See on hea võimalus valmistuda juubelipeoks ning (taas)avastada oma kodukandiga seotud kultuurilugu ja suurkujusid. Tule teekonnaga saab lähemalt tutvuda siin: https://2019.laulupidu.ee/tuletulemine-2019/

Meisterda õueraamatukogu!

Külaliikumise Kodukant ideest sündis tänavuse talgukevade üleskutse meisterdada oma kogukonnale õueraamatukogu. Õueraamatukogu aitab edendada suhtlust lugemisvara jagamise näol, aga innustab kogukonnas jagama, vahetama ja ühiskasutusse andma ka muud tarvilikku. Valige enda kodukandis käidav koht ning püstitage sinna üheskoos oma maitse järgi õueraamatukogu, kust saavad lugemist haarata nii kohalikud kui külalised, nii noored kui vanad. Õueraamatukogu meisterdamisel ja kaunistamisel võib lasta fantaasial vabalt lennata – näiteks kasutades oma kodukihelkonna traditsioonilisi värve. Üsna pea leiab ka talguveebist näiteid ja soovitusi õueraamatukogu ehitamiseks.

Eesti otsib nurmenukke

Kuna meile kõigile tuttav kevadlill nurmenukk on selline eriline taim, millel isegi palja silmaga on võimalik õie järgi geenitüüpi eristada, aitab see lill meie teadlasi olulise eesmärgi saavutamisel: hinnata Eesti looduse tervislikku seisundit, liikide ja elupaikade käekäiku.  Üle-eestilise kaardistamisega on plaan koguda teadustööks vajalikud andmed vaid paari nädalaga, mil nurmenukud kevadel õitsevad. Vaadeldes nurmenukkude õisi, on need lihtsasti võimalik ühe näpuliigutusega märkida www.nurmenukk.ee lehel, mis avaneb aprilli teises pooles.  Nurmenukutalgud sobivad hästi koolidele ühiseks väljatulemiseks klassiruumist, kuid nurmenukud saab igas talgupaigas vaatluse alla võtta ka muude talgutööde kõrval. Loe, kuidas klassiga osaleda siit:  http://teemeara.ee/talgujuhile/nurmenukutalgud/tule-klassiga

Kasulikke nõuandeid talgujuhile leiad siit: http://www.teemeara.ee/talgujuhile/kasulikke-nouandeid

Ootame talgutele nii sind kui sinu sõpru-tuttavaid!

Ilusat talgukevadet soovides
Teeme Ära talgupäeva meeskond