Uudised

Täna ja homme tähistatakse Tallinnas 30 aastat Berliini müüri langemisest

laine uudised-laine
8. november 2019

Selle nädala lõpus tähistatakse Tallinnas 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest, mis murdis 1989. aasta hilissügisel raudse eesriide ja taasühendas omavahel Ida- ning Lääne-Euroopa. 

Konrad Adenaueri Fondi Eesti esindus, Eesti Mälu Instituut ja Avatud Eesti Fond kutsuvad 8. ja 9. novembril mäletama ning kaasa mõtlema, millised on selle murrangulise sündmuse õppetunnid tänases päevas. Kahepäevane konverents toob Tallinnasse mitmekesise esinejateringi, kelle seas on ajaloolasi, ühiskonnateadlasi ja vabakondlasi nii Eestist, Saksamaalt, Poolast, Belgiast kui USA-st. Täna, 8. novembril toimuvad arutelud analüüsivad tollaste sündmuste päevakajalisust, tõmmates paralleele minevikuga. Küsime, kuidas vähendada vastandumist praeguses maailmas, seista demokraatlike väärtuste eest ning langetada mõistlikke otsuseid tehnoloogilise võidujooksu tingimustes?

Konverentsi teine päev ehk 9. november toimub Avatud Eesti Fondi iga-aastase tippsündmuse ehk Avatud Ühiskonna Foorumi nime all. Numbrilt juba 23. foorum toob meieni president Toomas Hendrik Ilvese ning USA Yale’i ülikooli professori, Venemaa ja Ida-Euroopa suhete ühe parima tundja Timothy Snyderi arutelu. Ilves ja Snyder filosofeerivad tänase maailmakorra, inimeste ja ühiskondade vaheliste müüride ehitamise ja langetamise üle. Nende arutelu juhib Avatud Ühiskonna Fondide võrgustiku Euroopa Poliitika Instituudi juht Heather Grabbe.

Timothy Snyder on Maarjamaa risti III klassi teenetemärgi kavaler. Eesti keeles on temalt ilmunud teosed “Punane prints” (2015), “Veremaad”(2016), “Must muld” (2017; kõik kirjastus “Varrak”). 

NB! Konverents on kutsetega, kuid kõigile huvilistele vaadatav Postimehe kodulehel ning Eesti Rahvusringhäälingu eesti- jaingliskeelses portaalis, samuti AEFi FB live vahendusel. Ülekannet saab jälgida nii eesti- kui ingliskeelsena. Pressiteate manusest leiate esinejate lühikesed elulookirjeldused. 

Korraldajad tänavad Riigikantseleid, USA saatkonda Eestis ja Eesti ettevõtjaid toetuse eest.

Lisainfo:

Sergei Metlev, Eesti Mälu Instituut, sergei.metlev@mnemosyne.ee, +372 5335 9639
Sveta Pääru, Konrad Adenauer Stiftung, sveta.paaru@kas.de, +372 528 1351 Mari Roonemaa, Avatud Eesti Fond, mari@oef.org.ee, +372 5645 4598